Mamy to szczęście, że w naszym klimacie nie ma zwierząt, które by mogły wyrządzać nam jakąś poważną szkodę podczas spacerów na łonie natury. Żyjące w polskich lasach drapieżniki raczej unikają kontaktu z człowiekiem. Jednak sporym problemem są pewne bardzo małe pajęczaki, których ugryzienie może doprowadzać do powstawania poważnych chorób. Jak się zapewne wielu już domyśliło, chodzi tutaj o kleszcze.

Skuteczne badanie kleszcza

badanie na boreliozę cenaKleszcze to organizmy pasożytnicze. Żywią się one krwią różnych ssaków. Również i krwią ludzką te organizmy nie gardzą. Gdyby było tak, że kleszcze powodowałyby jedynie świąd to ich ugryzienie nie byłoby tak dużym problemem. Jakoś przecież tolerujemy ukąszenia komarów cz meszek. Jednak kleszcze często roznoszą dość poważne choroby wpływające na zaburzanie pracy układu nerwowego. Jedną z takich chorób jest przykładowo borelioza. Często można się spotkać również z innym określeniem tej choroby. W szpitalach niekiedy określa się ją jako choroba z Lyme. To właśnie w tym mieście pierwszy raz dostrzeżono przypadek zachorowania. Możemy jednak szybko dowiedzieć się czy kleszcz, który nas ukąsił był nosicielem wspomnianej wcześniej choroby. W tym celu wystarczy wykonać specjalne badanie na boreliozę-cena za takie badanie jest z reguły zależna od obranej metody. Dostępne są metody starsze, w przypadku których na wyniki musimy poczekać kilkanaście godzin oraz metody nowe, które dają szybki rezultat. W przypadku nowych metod jaką przykładowo jest western blot to efekty są bardzo szybkie. Dzięki temu będziemy mogli zdecydowanie szybciej zacząć działać by nie dopuścić do rozwoju choroby. W przypadku boreliozy kluczową kwestią jest bowiem to by jak najszybciej zacząć leczyć. Dzięki temu bardzo mocno zmniejszymy ryzyko występowania powikłań. Nieleczona borelioza może naprawdę mieć dość poważne konsekwencje i jeśli zwleka się z leczeniem to jest tylko gorzej.

Na dzień dzisiejszy w naszym kraju łatwo znaleźć możemy sprawdzone firmy, które zajmują się prowadzeniem badań nad kleszczami. Oddając kleszcza w ich ręce możemy spodziewać się, że zostanie on bardzo dokładnie przebadany a my zyskamy informacje co do tego czy powinniśmy się obawiać po ukąszeniu przez kleszcza czy też możemy spać spokojnie. Pamiętajmy o tym by kleszcza odpowiednio zabezpieczyć na czas transportu do laboratorium.