Biżuteria dla rekonstruktorów zawsze miała wzięcie, choć z reguły oferta musiała być dość rozległa, by każdy odtwórca mógł znaleźć odpowiednie ozdoby dla odtwarzanego przez siebie okresu. Oczywiście, najpopularniejsze ciągle były ozdoby z brązu, bo były najtańsze, a jednocześnie wyglądały całkiem okazale, przy odpowiednio starannym wykonaniu nie różniąc się za bardzo od złotych.

Ręcznie robiona biżuteria ze złota

złota biżuteriaNiedawno miałem okazję uczestniczyć w warsztatach złotniczych, na których nauczyłem się wielu nowych technik, jakie mogłem zastosować niemal do każdego materiału. Złoto było jednym z najtrudniejszych materiałów do kształtowania, było bardzo miękkie i podatne na obróbkę, aczkolwiek efekty końcowe znacznie przebijały brąz czy nawet srebro. Na dodatek, złota biżuteria dla kolegów rekonstruktorów nie była dość często spotykana, choć oczywiście pojawiała się u kilku rzemieślników. Za pierwsze wyroby zabrałem się głownie dla sprawdzenia umiejętności, i byłem na tyle zadowolony z końcowego efektu, iż postanowiłem dołączyć złoto do materiałów, z których wykonywałem swoje wyroby. Mimo iż nie był to materiał tani, bardzo łatwo można go było dostać w dużych ilościach i po atrakcyjnych cenach, bo wiele skupów i lombardów sprzedawało uszkodzoną złotą biżuterie po znacznie niższych cenach niż normalnie, a do przetapiania nadawała się ona świetnie, choć niektóre egzemplarze wymagały tylko odrobiny pracy, by móc zostać całkowicie odnowionymi.

Nowa oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem kolegów odtwórców, bo byłem jednym z pierwszych rzemieślników który zaczął pracę ze złotem na większą skalę. Nie potrzeba było wiele czasu bym otrzymał pierwsze zamówienia na złote wyroby, a wykonywanie standardowych wzorów ozdób z nowego materiału również było wyzwaniem.