Mieszkając blisko rodziców staram się jak najczęściej pomagać im w pracy. Mają małą działkę ziemi, którą starają się uprawiać. Wykorzystują do tego prymitywne narzędzia, bo, jak twierdzą, nie są przekonani do nowych technik i urządzeń. Widząc jednak, jak coraz trudniej im idzie dbanie o to, postanowiłem wymusić na nich przejście na bardziej rozwinięte maszyny.

Korzystanie z pługu w ciągniku jednoosiowym

ciągnik jednoosiowy z pługiemSpierali się, żebym dał sobie sposób, ale nie udało im się mnie przekonać. Z jednej strony robiłem to dla nich i dla ich wygody i zdrowia, a z drugiej miałem świadomość, że często sam im pomagam, więc też wolałbym pracować z czymś bardziej ułatwiającym ciężką pracę. Przeglądałem różne oferty najróżniejszych urządzeń do pomocy w takich pracach rolnych i w końcu natrafiłem na ciągnik jednoosiowy z pługiem. Jest to taka mini wersja ciągnika, jak sama nazwa wskazuje jednoosiowa, która może być wykorzystywana niemal do wszystkiego, o ile posiadamy odpowiedni osprzęt wymienny. Zważywszy na najczęstsze i najcięższe prace u rodziców, wybrałem automatycznie ciągnik w wersji od razu z pługiem. Ta maszyna, która jest z reguły niezwykle mobilna, bardzo szybko i łatwo doprowadza do wykonania wymaganych czynności na ziemi. Mi przypadła do gustu praktycznie od razu. Pozostało mi przekonać w całości do niej moich rodziców. To urządzenie jednak było w stanie mówić samo za siebie.

Rodzice szybko zorientowali się, że nowy ciągnik jednoosiowy jest bardzo prosty w obsłudze, a daje niesamowite możliwości w trakcie wykorzystywania go. Pług pozwalał na odpowiednie zajęcie się uprawianą ziemię, a sama praca stała się o wiele szybsza i przyjemniejsza. Tym samym po raz pierwszy udało mi się ich przekonać do czegoś bardziej rozwiniętego technicznie.