Każda przyszła mama chce dla swojego dziecka jak najlepiej. To właśnie dlatego tak skrupulatnie pamięta się o każdej wizycie u lekarza i stosuje się do zaleceń specjalisty – wszystko dla małego brzdąca, który zaskarbił sobie całą uwagę rodziców. W okresie ciąży ginekolodzy często proponują swoim pacjentkom tzw. pessar położniczy, który ma zapobiec przedwczesnemu porodowi. 

Czym jest pessar położniczy?

pessar położniczy - gdzie kupić w sieciPessar nie jest żadnym skomplikowanym urządzeniem. Pojawia się on w formie małego krążka i ma kształt pierścienia. Umieszczany jest przez ginekologa w pochwie kobiety. Warto tutaj od razu wspomnieć, że urządzenie to ma za zadanie uchronić kobietę przed wszelkimi problemami natury ginekologicznej. Wskazaniem do jego założenia może być np. leczenie wypadania macicy lub nietrzymania moczu. Stosuje się go również przy zespole bólowym miednicy mniejszej i niewydolności ciśnieniowo-szyjkowej u kobiet będących w ciąży. Urządzenie to jest znacznie mniej inwazyjne niż podjęcie operacji, a poza tym ma działanie długofalowe. Pessar jest również zakładany w sytuacji, gdy podejrzewa się przedwczesny poród – ma on za zadanie temu zapobiec i działa w następujący sposób: hamuje proces skracania się szyjki macicy. Warto zaznaczyć, że pessar jest także znacznie bardziej bezpieczny niż np. szew szyjkowy. Szew szyjkowy był stosowany jeszcze przed pojawieniem się pessarów – jest to jednak zabieg chirurgiczny i zdecydowanie bardziej ingeruje w ciało kobiety niż krążek. Poza tym samo zakładanie pessara nie jest dla pacjentek czymś bolesnym, więc nie zachodzi potrzeba, żeby korzystać z np. znieczulenia. Przed zabiegiem lekarz powinien wykonać badanie USG, żeby jak najlepiej zbadać pacjentkę przed założeniem krążka. Niewątpliwie w przypadku przedwczesnego porodu konieczny jest pessar położniczy – gdzie kupić w sieci odpowiedni krążek? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę szukaną frazę i wybrać odpowiedni model, co można najpierw przedyskutować z ginekologiem. U kobiet w ciąży pessar powinien pojawić się pomiędzy 20. a 28. tygodniem ciąży – zależy to jednak od lekarza i właściwie to z jego decyzją pessar jest zakładany. Zdejmuje się go zwyczajowo około 38. tygodnia ciąży. Po tym jak został założony pessar, pacjentkom często zaleca się przyjmowanie leków rozkurczowych. 

Dbanie o dziecko w trakcie ciąży jest głównym zadaniem każdej mamy i jeśli istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, to należy przede wszystkim słuchać zaleceń lekarza. Jeśli ginekolog jest przekonany o tym, żeby założyć pessar, to nie powinno się temu sprzeciwiać. Najważniejsze jest w końcu zdrowie malucha.