W każdym budynku muszą być zamontowane układy, które zapewniają bezpieczeństwo oraz komfort osób przebywających na ich terenie. Przede wszystkim mają one za zadanie zapewnić dostęp do takich mediów jak bieżąca woda, prąd czy czyste powietrze. Każda z takich instalacji może zostać wykonana na różne sposoby. Wiele tak naprawdę zależy od specyfiki obiektu oraz potrzeb. Inne układy i rozwiązania są bowiem stosowane w przypadku obiektów prywatnych, a inne jeśli chodzi o budynki przemysłowe.

Polecane układy wentylacji

polecana rekuperacja - opolskieW przypadku domów jednorodzinnych najczęściej stosowane są sprawdzone i proste rozwiązania. Można tutaj wymienić chociażby wentylację grawitacyjną, która w takim przypadku zapewnia odpowiednią liczbę wymian powietrza w jednostce czasu. Jeśli chodzi o fabryki, gdzie wykonywane są różnego rodzaju czynności mające na celu obróbkę materiałów czy wytworzenie jakiegoś produktu taka wentylacja może okazać się niewystarczająca. Właśnie wtedy jest polecana rekuperacja – opolskie jest województwem na terenie którego zostało wdrożonych już wiele takich układów. Rekuperacja bazuje na wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Takie rozwiązanie pozwala zapewnić zdecydowanie większą wydajność poprzez wymuszenie obiegu powietrza poprzez wentylatory napędzane silnikami elektrycznymi. Dodatkowo z powietrza, które jest usuwane z obiektu odzyskiwana jest część energii włożonej do jego ogrzania. Dzięki temu można uzyskać znaczne oszczędności finansowe jeśli chodzi o pobór mediów z sieci. Warto wspomnieć, że układ bazujący na rekuperacji powinien być przemyślany przed budową obiektu. W późniejszej fazie jego eksploatacji wdrożenie takiego rozwiązania może być bowiem bardzo trudne oraz nieopłacalne ekonomicznie.

Należy również pamiętać, że obecnie inwestor planujący taką inwestycje może skorzystać z różnego rodzaju programów wsparcia. Z nich można otrzymać fundusze w postaci dofinansowań, dotacji czy kredytów na warunkach preferencyjnych. To pozwala skrócić czas zwrotu z inwestycji. Takie środki są dostępne zarówno w ramach programów krajowych jak i również międzynarodowych. Jak widać obecnie dostępne są różne technologie, które pozwalają zmniejszyć zużycie energii. W ten sposób ograniczane są koszty ich funkcjonowania oraz utrzymania.