Odpowiednie wyposażenie laboratorium jest niezbędne do przeprowadzania różnego rodzaju badań. Jednym z urządzeń, bez których pracę w nim ciężko sobie wyobrazić jest dygestorium zwane także wyciągiem laboratoryjnym. Przyjmuje ono budowę dużej, przeszklonej szafy, wewnątrz której wentylator stale wydmuchuje z niej powietrze poza laboratorium.

Jakie funkcje spełniają dygestoria laboratoryjne?

dygestorium laboratoryjneJeżeli chodzi o dygestorium laboratoryjne jego kluczowym zadaniem jest zapobieganie wydostawania się do wnętrza pomieszczenia szkodliwych substancji, takich jak trucizny czy gazy. Ponadto stanowi on zabezpieczenie przed eksplozjami oraz pożarami. Stanowi podstawowe wyposażenie laboratoriów chemicznych, biologicznych, a także analitycznych. Z dygestorium spotkać możemy się również czasami przy niektórych rodzajach produkcji przemysłowej. Posiada ono bardzo okazałe wyposażenie zarówno wewnętrzne jak i zewnętrze. W jego skład wchodzi zwykle regulowana przednia szyba umożliwiająca włożenie do wnętrza komory ręce, jednocześnie chroniąc przy tym twarz. Ponadto niezbędnym elementem przy pracach, które w takim środowisku są bardzo precyzyjne, jest oświetlenie. Komora wyposażona jest również w różnego rodzaju instalacje: wodne, gazowe, kanalizacyjne, a także w wentylację. W dygestoriach zauważyć możemy specjalne szafki służące do przechowywania substancji chemicznych. Bardzo często posiadają one własny, niezależny system wentylacji. Jak mogliśmy dowiedzieć się wcześniej stanowi ono również zabezpieczenie przed pożarami, a wszystko dzięki zamontowanym czujnikom nie tylko mającym za zadanie wykryć szkodliwy gaz, ale również pożar.

Zwykle dygestoria możemy spotkać w różnych wymiarach. Standardowe potrafią pomieścić od jednego do trzech pracowników. Większość z nich stanowi niezależną konstrukcję stalową, możemy jednak spotkać się także z wyciągami montowanymi na blacie laboratoryjnym.