Obecnie jest jednym z najpopularniejszych zastosowań codzienności. Głównie w celu poprawy jakości życia i ochrony środowiska naturalnego. Spotykamy bowiem filtry oczyszczające powietrze bądź wodę.

Zastosowanie filtra labiryntowego

popularny filtr labiryntowyNazywany również filtrem kartonowym. Służy przede wszystkim do wychwytywania cząsteczek lakieru, poliestru, teflonu czy silikonu. Dlatego też świetnie się sprawdzi w miejscach takich, jak: przemysł samochodowy, lakierniczy, metalurgiczny oraz meblarski. Występuje w kolorze białym lub brązowym. Różnica z kolei polega na długości ich żywotności. Brązowy jest bowiem niepowlekany, a co za tym idzie, ma większą chłonność powierzchniową. Biały natomiast odpycha cząsteczki wody, przez co właśnie zachowuje swoje przeznaczenie na dłużej. Popularny filtr labiryntowy to taki, który zapewni między innymi gwarancję skutecznej filtracji powietrza zarówno w małych pomieszczeniach, jak i w profesjonalnych komorach lakierniczych. Co więcej, zalecane jest, aby montować go pionowo i poziomo, dla zwiększenia powierzchni filtracji. Wariant poziomy dotyczy bowiem między innymi automatów lakierniczych i podłóg w lakierniach. Natomiast wariant pionowy stosowany jest w przy ścianach natryskowych pionowych. Cechą charakterystyczną tego typu filtrów jest chociażby: niska cena, prosty montaż, wysoka wydajność, łatwość utylizacji, jak również wysoka chłonność. Tym samym zyskuje coraz większą popularność dzięki możliwości oszczędności czasu i pieniędzy użytkownika. Sama zasada działania opiera się na separowaniu z powietrza cząsteczek farby za pomocą siły odśrodkowej. Dlatego też jest nazywany labiryntowym właśnie. Chodzi głównie o ciągłą zmianę kierunku powietrza. Ponadto wyróżnia się brakiem migracji niepożądanych cząsteczek z górnych warstw filtra do dolnych. Warto zaznaczyć, że jest to część wymienna. Może być stosowany także w odkurzaczach bądź jako filtr wodny czy do okapów i nalewek. Dostępny w różnych wymiarach. Co ważne, wykonany jest z papieru i przeznaczony do recyklingu, a co za tym idzie, jest przyjazny dla środowiska.

Trwałość, skuteczność to nie jedyne zalety tego typu filtra. Poza niską ceną cechuje go również szeroki zakres wykorzystania. Poza tym jest ekologicznym rozwiązaniem, co jest szczególnie ważne dla współczesnych problemów otaczającego nas świata.