Elementy szalunkowe są bardzo rozpowszechnione we współczesnym budownictwie. Inaczej określane są jako tymczasowe konstrukcje formujące, ponieważ ich zadaniem jest nadanie konkretnego kształtu wylewkom betonowym. Dlatego stosowane są tak samo przy okazji fundamentów, jak również elementów konstrukcyjnych, budynków, jak filary, czy kondygnacje. Wykonywane są z różnego typu materiałów, jednak coraz popularniejsze są nowoczesne, stalowe konstrukcje, dopasowane do swojego zadania, dzięki czemu ich montaż jest prosty, podobnie też demontaż.

Czy warto wynająć szalunek?

jednorazowy wynajem szalunkówElementy szalunkowe są bardzo pomocne przy okazji konstrukcji żelbetonowych. Polegają na stworzeniu zbrojenia z prętów stalowych, które następnie zostaje zalane przez beton. Trzeba jednak stworzyć również tymczasową konstrukcję, która pozwoli na uformowanie danego kształtu. Dlatego tak przydatny jest szalunek. Elementy tego typu stosowane są tak samo przy okazji domów jednorodzinnych, dużych obiektów gabarytowych, jak bloki, ale także mosty. W przypadku prywatnych inwestorów, interesuje ich najczęściej jednorazowy wynajem szalunków. Wiele firm, które świadczą tego typu usługi, chętnie podejmuje się tego typu zleceń. Wszystko dlatego, iż prywatny sektor budowlany, to w dalszym ciągu spora liczba klientów. W szczególności na obrzeżach miasta bardzo widoczny jest trend związany z budowaniem domów rodzinnych. Z uwagi, iż inwestycje realizowane są często w pobliżu dużych miast, gdzie właściciele nieruchomości pracują na co dzień, dysponują kapitałem, który pozwala im na kompleksowe działanie, jeśli chodzi o wznoszenie nowego budynku mieszkalnego. Także łatwiej w tym przypadku o znalezienie firmy, która świadczy usługi związane z wynajmem szalunków, ich transportem, jak też montażem.

Elementy tymczasowe, którymi są szalunki, mają szerokie zastosowanie w budownictwie. Przede wszystkim pozwalają na formowanie elementów betonowych, które wylewane są z ciekłego betonu, jak tarasy, kondygnacje, czy mosty. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej jakości elementów, możliwe jest stworzenie bardzo stabilnego szalunku. Dodatkowo producenci tego typu elementów zadbali o to, aby montaż konstrukcji, jak również demontaż, były proste i pozwalały na sprawne prowadzenie tego typu prac.