Wiele osób, które aktywnie nie interesują się historią, może nawet nie mieć pojęcia o tym, jak wiele organizacji niepodległościowych działało na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w trakcie II wojny światowej i jeszcze wiele lat po jej zakończeniu. Warto wiedzieć o narodowych siłach zbrojnych, ponieważ między innymi ze względu na swoją liczebność ta organizacja miała duże znaczenie.

Współpraca z Narodowymi Siłami Zbrojnymi

narodowe siły zbrojneOczywiście bardzo trudno jest podać szczegółowe dane dotyczące liczebności tego typu organizacji, ponieważ zawsze mogą być one zróżnicowane w zależności od wybranego źródła. W przypadku NFZ można mówić jednak o około 70 000 żołnierzy. W innych źródłach można znaleźć nawet liczbę 90 tysięcy. Podstawowa różnica pomiędzy narodowymi siłami zbrojnymi, innymi organizacjami polegała między innymi na wyjątkowo jasnym stanowisku wobec Armii Czerwonej i ogólnie we wszelkich jednostek komunistycznych. Najlepszym tego dowodem są zresztą wszelkie walki z partyzantami komunistycznymi takimi jak Gwardia Ludowa i tym podobne. Narodowe Siły Zbrojne z całą pewnością warto docenić między innymi ze względu na istotny wkład we wszelkie walki trwające i już po zakończeniu oficjalnych działań wojennych w ramach II wojny światowej. Były to walki między innymi z KBW, Urzędem bezpieczeństwa, milicję obywatelską i wieloma innymi jednostkami tego typu. Nie można oczywiście zapominać o udziale tych jednostek krowy Powstaniu Warszawskim.

Pomimo stanowiska mówiącego o tym, że decyzja o powstaniu jest błędna, te jednostki z oczywistych powodów wzięły bezpośredni udział w trwających wtedy walkach. Również zagadnienia związane z próbą scalenia Armii Krajowej i NFZ są interesujące. Dzięki Narodowym Siłom Zbrojnym skutecznie chroniona była również ludność cywilna przed wszelkimi bandami.

Kategorie: Handel