Wiosna jest najlepszym czasem na prace ogrodowe. Od tego w jaki sposób zadbany o ziemie i rośliny w ogrodzie oraz od tego jak go wyposażymy, będzie zależało to jak będzie on się prezentował w okresie letnim i na ile on będzie funkcjonalny. Jak zatem dbać o ogród i jakie rozwiązania się w nim najlepiej sprawdzają? Odwiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule. 

Przemeblowanie ogrodu na wiosnę

zakładanie ogrodówWiosna to czas, który najlepiej sprzyja pracą w ogrodzie. W okresie tym większość roślin jest jeszcze w stanie wegetacyjnym co oznacza, że można w tym okresie dokonać ich przycinania czy też przesadzania. Jest to także czas w którym najlepiej jest sadzić nowe drzewa czy krzewy. Wszytko to sprawia, że jest to doskonały czas na przemeblowanie jak i zakładanie ogrodów. W oby przypadkach zanim przejdziemy do prac związanych z bezpośrednią aranżacją ogrodu należy dokonać podstawowych prac porządkowych. Konieczne będzie usuniecie starych liści, pędów roślin, itd. Ważne jest także zagrabienie rabat, czy też całego terenu, jeśli ogród dopiero będziemy zakładać. Grabienie ziemi ułatwia posprzątanie ogrodu jak i wspomaga rośliny we wzroście, dlatego ważne jest by o nim nie zapomnieć. W tym okresie także zajmujemy się przycinaniem uszkodzonych gałęzi, czy też takich, które bardzo nam przeszkadzają, co ważne nie zaleca się zbyt dużego przycinania drzew, ponieważ może ono skrócić żywotność drzewa. Po przeprowadzeniu podstawowych prac porządkowych można zająć się nawożeniem ogrodu, przy czym ważne jest to by dobrać odpowiedni nawóz, w tym względzie warto zasięgnąć rady sprzedawcy, który pomoże nam wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Warto także pamiętać o tym, że nadmiar nawozu czy też niewłaściwy nawóz może bardziej szkodzić niż pomagać. W tak przygotowanym ogrodzie możemy rozpocząć sadzenie czy też przesadzanie roślin. Pamiętajmy o tym by sadząc czy przesadzając rośliny uwzględnić wielkość i tempo ich wzrostu, a także warunki jakich one wymagają. By wszystko dobrze ułożyć warto przygotować sobie projekt ogrodu, co usprawni prace ogrodowe.

Pielęgnacja ogrodów – co warto wiedzieć?

Pielęgnacja ogrodówBy ogród prezentował się w odpowiedni sposób tak w okresie wiosennym jak i letnim powinien on być odpowiednio pielęgnowany. Rodzaj prac pielęgnacyjnych, których będzie wymagał dany ogród w dużej mierze zależy od tego jakiego rodzaju jest to ogór, jak jest on duży i jakie elementy wchodzą w jego skład. Niemniej wśród tych podstawowych prac pielęgnacyjnych według portalu www.wymarzonyogrod.pl można by wymienić takie jak:

  • aeracja trawników,
  • koszenie trawników,
  • nawożenie trawników,
  • opryski chwastobójcze trawników,
  • pielenie rabat,
  • opryski chemiczne roślin,
  • odchwaszczanie ogrodu.

Prace tego typu powinny być wykonane na początku wiosny, by przygotować ogród do sezonu letniego, jak i w większości przypadków powinny one być regularnie powtarzane. Coraz więcej osób, którym brakuje czasu na wykonywanie prac pielęgnacyjny decyduje się na wynajęcie zewnętrznej firmy, która świadczy usługi z zakresu zakładania i pielęgnacji ogrodów.

Ścieżki ogrodowe – jak wykonać by stanowiły ozdobę ogrodu?

Ścieżki ogrodowePraktyczność ogrodu w dużej mierze zależy od tego jak wytyczone i wykonane zostaną ścieżki ogrodowe. Ważne jest to by rozplanować je w taki sposób by były praktyczne, w innym wypadku może się okazać, że nikt nie będzie z nich korzystał. Jeśli chodzi o sposób ich wykonania to obecnie najlepiej prezentują się płytki chodnikowe, które dodają ogrodowi elegancji. Płytki te dostępne są w rożnych wariantach, dzięki czemu można je bez problemu dopasować do aranżacji ogrodu. By nieco ożywić ogrodowe alejki warto pomyśleć o takim rozwiązaniu jak nowoczesne donice np. z betonu, które ustawi się przy uliczkach. Wówczas ogród będzie bardziej unikatowy i żywy, jak i łatwiej będzie go nam utrzymać w porządku niż sadząc kolorowe rośliny bezpośrednio przy alejkach.

Urządzanie ogrodu – jakie rozwiązania warto zastosować?

Urządzanie ogroduW artykułach, które pojawiają się na portalu przeglad-ogrodniczy.pl można przeczytać, że przygotowywanie ogrodu do sezonu letniego nie sprowadza się jedynie do odpowiedniego jego wypielęgnowania czy też przearanżowania, ważne jest także by pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu go. Standardowo ogród mebluje się za pomocą takich rozwiązań jak krzesła i stoły wykonane z plastiku, warto jednak pomyśleć także o nieco trwalszych rozwiązaniach, które będą mogły stanowić stały element ogrodu. Wybór odpowiednich mebli ogrodowych może podnieść funkcjonalność ogrodu jak i pozytywnie wpłynąć na jego wygląd. O jakich rozwiązaniach zatem warto pomyśleć? Ciekawą opcją mogą być np. betonowe ławki parkowe, które można rozstawić na stale w zacisznych częściach ogrodu, gdzie w otoczeniu żywopłotów czy kwitnących krzewów będą się bardzo ciekawie prezentować. Przy betonowych ławkach można także ustawić donice betonowe, w których posadzi się kolorowe kwiaty, dzięki takim rozwiązaniom będzie można stworzyć funkcjonalny i ładny kącik, w którym można wypoczywać. W ogrodzie sprawdzą się także meble drewniane, przy czym należy pamiętać, że w ich wypadku utrzymanie ich w dobrym stanie przez długi czas będzie wymagać więcej pracy.

Podsumowując

Wiosna jest najlepszym czasem na to by odpowiednio zadbać o swój ogród. To jakiego rodzaju prace wykonamy w tym czasie i na jakie rozwiązania się zdecydujemy wpłynie nie tylko na wygląd ogrodu i jego stan, ale także i na to na ile będzie on praktyczny w okresie letnim. 

Kategorie: Dom

1 komentarz

Paulina · 30 marca, 2017 o 10:27 am

Ojj tak, na wiosnę zawsze jest dużo roboty w ogródku. Usuwanie starych, zgniłych liści, uschniętych roślin. do tego porządki czy podsypywanie roślin nawozami i przycinanie. Ale później można się cieszyć pięknie wyglądającym ogrodem, gdy już kwiaty zakwitną.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder