Niezależnie od tego czy dopiero zaczynamy swoja przygodę z jazdą konną, czy też mamy w tym temacie spore doświadczenie, zapewne zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie. Ważne jest zarówno odpowiednie obuwie, siodło, ale i elementy odzieży. Strój powinien zapewnić jeźdźcowi odpowiednią wygodę i nienaganną prezencję.

Jak frak do jazdy konnej jest najlepszy?

frak jeździeckiJazda konna, zarówna ta amatorska, jak i profesjonalna, nie byłaby możliwa bez odpowiedniego przygotowania. Szczególnie ważne jest posiadanie odpowiedniego stroju do jazdy konnej, który zapewni odpowiednią wygodę, ale też i nienaganną prezencję. Warto tutaj wspomnieć że w większości zawodów konnych ważne jest, jakiego koloru damski frak jeździecki posiadamy. W zależności od tego do jakich zastosowań potrzebujemy fraku, powinien od wyróżniać się odpowiednim krojem, kolorem, czy też zdobieniami. Przykładowo frak ujeżdzeniowy musi być odpowiednio długi w przypadku mężczyzn, lub krótki w przypadku kobiet. Kolor fraku do takich zastosowań musi koniecznie być ciemny ,a jeżeli zależy nam na posiadaniu fraku w innym kolorze, musimy go płatnie zarejestrować w Polskim Związku Jeździectwa. Dodatkowo, w przypadku fraków ujeżdzeniowych niedopuszczalne jest, aby posiadały one paski i dopuszczalne są tylko skromne ozdoby. Zasady te to efekt wielowiekowej tradycji jeździectwa, ale również i kwestia bezpieczeństwa gdyż zbyt agresywnie zdobiony frak mógłby rozjuszyć pozostałe konie. Jeżeli zdecydujemy się na frak, który będzie długi, czyli tak zwaną jaskółkę bardzo ważne jest, aby posiadane przez niego rozcięcie było na tyle długie, by w żadnym stopniu nie krępował on naszych ruchów w czasie jazdy konnej. Tymczasem inny frak jeździecki należy dobrać do jazdy przez przeszkody. Musi być on krótki, ze względu na znacznie większa trudność tego sportu. Tutaj także występuje większa dowolność jeżeli chodzi o kolory fraków, chociaż również nie mogą one posiadać pasków a kolory nie mogą być zbytnio intensywne. Można jednak w tego typu jeździectwie korzystać z fraków w kolorze czerwonym czy też zielonym.

To, jaki stój należy wybrać do jazdy konnej, zależy przede wszystkim od specyfiki jazdy. Do bardziej wymagających sportów związanych z jeździectwem należy na przykład wybierać fraki, które nie będą krępować naszych ruchów. Ważne jest również, aby frak nie miał zbyt intensywnych kolorów czy ozdób.