Wybierając projekt domu powinniśmy zastanowić się nie tylko nad układem pomieszczeń, ale również nad rodzajem wentylacji, która powinna znajdować się w każdym budynku. Obecnie najchętniej wybieranym rodzajem wentylacji jest wentylacja mechaniczna zwana również rekuperacją.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

rekuperacja katowiceW tradycyjnych domach najczęściej występowała wentylacja grawitacyjna, która miała wiele wad. Jedną i najważniejszą z nich była ogromna strata ciepła, które uciekało przez wywiercone w pomieszczeniach dziury, które zakryte były jedynie kratką wentylacyjną. W przypadku rekuperacji nie mamy strat ciepła, ponieważ jest ono odzyskiwane dzięki rekuperatorowi, który nazywany jest również sercem całego systemu. Należy jednak wiedzieć, że o tego typu wentylacji należy pomyśleć już na etapie projektu, dzięki czemu łatwiej będzie ukryć kanały wentylacyjne, którymi będzie przemieszczać się powietrze. Poza tym przydałoby się osobne, niewielkie pomieszczenie, w którym będzie znajdował się rekuperator. Ważne jest również odpowiednie dopasowanie mocy urządzenia do powierzchni domu oraz liczby domowników. Rekuperacja Katowice zapewni nam stały dostęp do czystego i świeżego powietrza, ponieważ zanim powietrze zostanie wpuszczone do naszych pomieszczeń jest filtrowane. I tutaj pojawia się pytanie, jak to możliwe, że ciepło jest odzyskiwane? Wszystko dzięki urządzeniu, które pobiera ciepło z powietrza wywiewanego z naszych pomieszczeń i oddaje je powietrzu nawiewanemu, ale nie miesza się z nim.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to idealne rozwiązanie szczególnie w przypadku domów energooszczędnych, których budowa zapewnia jak najmniejsze straty ciepła. Jednak równie dobrze sprawdzi się także w domach budowanych tradycyjnie obniżając koszty ich budowy.