Bez urządzeń pomiarowych trudno jest sobie wyobrazić sprawne funkcjonowanie firm z pewnych branż. Dlatego też tak ważne jest upewnienie się, że wskazywane przez te urządzenia wyniki są fatycznie zgodne z rzeczywistością. Szczególnie istotne jest odpowiednie skalibrowanie wykorzystywanych mierników.

Czym jest wzorcowanie mierników?

sprawdzone wzorcowanie urządzeń pomiarowychW obecnych czasach trudno wyobrazić by sobie było firmę budowlaną, czy też na przykład produkcyjną, bez wykorzystywania mierników. W ich przypadku te urządzenia pomiarowe sa konieczne, na przykład do monitorowania pracy używanych instalacji, lub też aby odpowiednio dobrać meble i sprzęty do remontowanego pomieszczenia. Oczywiście jednak, w przypadku mierników do zastosowań profesjonalnych, najważniejsze jest, aby upewnić się, że wskazywane przez te urządzenia wyniki maja jakieś pokrycie w rzeczywistości. W tym celu konieczne jest wykonanie procedury, która znana jest jako sprawdzone wzorcowanie urządzeń pomiarowych. Wzorcowanie to po prostu forma kalibracji mierników elektrycznych. Polega ona na wprowadzeniu w pamięć tych urządzeń wartości, zwanej wzorcem miar. Jest to wartość, do której dany miernik podczas ustalania wyników pomiarów i ich wskazywania, będzie mógł się odnosić. Dzięki temu, niezależnie od używanych w danym kraju jednostek, można mieć pewność, że wyniki wskazywane przez różne wzorcowane mierniki, mogą być ze sobą porównywane. Procedura wzorcowania musi być przeprowadzona w profesjonalnym laboratorium, z użyciem odpowiedniego sprzętu. Co więcej, procedura ta jest poprzedzona wykonaniem odpowiednich badan, które maja wykazać, czy dokładność pomiarowa w danym urządzeniu jest odpowiednio wysoka. Urządzenia, które okażą się zbyt mało dokładne, niestety są odrzucane i nie ma możliwości wykonania wzorcowania w ich przypadku. Procedura wzorcowania zawsze zakończona jest przyznaniem odpowiedniego certyfikatu – dzięki niemu wyniki wskazywane przez dany miernik nie mogą być negowane, nawet przez sady czy też samorządy. Dlatego też wykonanie takiej procedury często jest koniecznością.

Urządzenia pomiarowe odgrywają w gospodarce bardzo ważna rolę. Dlatego też tak ważne jest, by były one właściwie skalibrowane, jeszcze przed pierwszym użyciem. Tylko wtedy można mieć gwarancję, że pomiary wykonane przy użyciu danego miernika mają pokrycie w rzeczywistości.