Dzięki różnego rodzaju transporterom taśmowym znacznemu usprawnieniu uległy prace wykonywane na magazynach. Dzięki nim transportowanie poszczególnych części pomiędzy stanowiskami jest znacznie skrócone. Co jednak zrobić w przypadku, gdy uszkodzeniu ulegnie taśma takiego transportera?

W jakim celu zgrzewa się taśmy transportowe?

zgrzewanie taśmTransportery bliskiego zasięgu są głównym elementem, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie czynności produkcyjnych w fabrykach. Dzięki nim większość czynności wykonywanych jest za pomocą maszyn, co znacząco pozwala odciążyć pracowników. Głównym elementem transporterów jest taśma, po której przesuwają się towary. Jeżeli takie taśmy nie będą używane prawidłowo, na przykład będą używane do przenoszenia zbyt ciężkich towarów, lub też takich o zbyt ostrych krawędziach, taśmy te mogą ulec z czasem uszkodzeniu. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest zgrzewanie taśm, które może być wykonywane jedynie przez profesjonalne firmy. Ten proces naprawy transporterów jest wykonywany zazwyczaj przez pracowników zakładów wulkanizacyjnych, z racji tego ze głównym surowcem używanym do produkcji taśm przenośnikowych jest guma. Aby przeprowadzić skutecznie proces zgrzewania takiej taśmy, konieczne jest wcześniejsze jej dokładne oczyszczenie. Szczególnie ważne jest dokładne wyrównanie jej uszkodzonych obrzeży. Następnie można przystąpić do właściwego zgrzewania taśmy przenośnikowej, czyli bardziej szczegółowo mówiąc – do zaklejania i łatania jej ubytków , usuwania pęknięć, a także zabezpieczania jej odstających brzegów. To właśnie one bowiem wraz z upływem czasu, w którym używamy danej taśmy są najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Do zgrzewania taśm przenośnikowych najczęściej używane są specjalistyczne kleje, które w swoim składzie zawierają kauczuk oraz stopione mieszanki gumowe. Jeśli zgrzewanie zostanie przeprowadzone profesjonalnie, na powierzchni naprawianej taśmy trudno będzie dopatrzyć się śladów wcześniejszych uszkodzeń. Dlatego właśnie zgrzewanie taśmy jest coraz częściej wybieraną alternatywą dla mechanicznych prób naprawianie taśm przenośnikowych. To, jakiej metody należy użyć, musi podjąć serwisant, na podstawie rodzaju taśmy, roku jej produkcji i sposobu jej użytkowania.

Dzięki transporterom przenośnikowym udało się osiągnąć znaczący wzrost wydajności pracy fabryk czy też sortowni. Ważne jest jednak, aby te urządzenia poddawać regularnym pracom konserwacyjnym. W innym przypadku konieczna może być ich naprawa, szczególnie samych taśm, które są najbardziej podatną na uszkodzenia częścią transporterów.