System centralnego ogrzewania, rodzaj wykorzystanych grzejników, oraz sam sposób ogrzewania pomieszczeń jest ściśle związany z powierzchnią, jaka ma być ogrzana. Inne ogrzewanie zastosujemy w mieszkaniu, gdzie pomieszczenia są stosunkowo niewielkie i niezbyt wysokie, zupełnie innego sposobu ogrzewania będzie wymagało pomieszczenie wielkopowierzchniowe. Przestrzenie takie jak hale magazynowe, hale produkcyjne, kościoły czy galerie handlowe wymagają zupełnie innego podejścia do tematu instalacji grzewczej.

Sposoby ogrzewania hal wielkopowierzchniowych

nowoczesne ogrzewanie haliZ fizyki wiemy, że ciepłe powietrze wędruje ku górze. Nawet w domach mieszkalnych o wysokich sufitach zdarza się, że osiągnięcie komfortu cieplnego w pomieszczeniach jest wyzwaniem. Nie trudno więc sobie wyobrazić, jak tradycyjne ogrzewanie za pomocą kaloryferów miałoby funkcjonować na terenie wielkiej i wysokiej hali. Tradycyjne grzejniki nie dość, że mają dość dużą bezwładność cieplną (wolno się nagrzewają), to jeszcze ogrzewają powietrze w pomieszczeniu, które następnie, zgodnie z zasadą fizyki, wędruje ku górze. Tym sposobem dolne przestrzenie są niedogrzane, a ciepło kumulujące się pod sufitem niewykorzystane. Jak tego uniknąć? Nowoczesne ogrzewanie hali polega na doborze efektywnego, a zarazem oszczędnego sposobu na ogrzanie danej powierzchni. Pamiętajmy bowiem, że koszt inwestycji to jedno, a późniejsze koszty eksploatacji to drugie. Jednym ze sposobów na nowoczesne ogrzewanie hali jest zastosowanie promienników ciepła. Urządzenia te emitują promieniowanie podczerwone, które nie ogrzewa powietrza, a jedynie przedmioty i ludzi znajdujących się w zasięgu promiennika. Dzięki temu nie ma mowy o stratach na ogrzewaniu powietrza, które nie jest później wykorzystywane. Promienniki ciepła to ponadto urządzenia, które dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu będą w stanie ogrzać dokładnie te miejsca, na których nam zależy, np. poszczególne stanowiska pracy na hali produkcyjnej. Nieco inaczej, ale równie skutecznie pracują nagrzewnice powietrza. Te urządzenia co prawda ogrzewają powietrze, jednak dzięki systemowi nawiewów ogrzane powietrze kierowane jest wszędzie tam, gdzie jest potrzebne. Nagrzewnica może ogrzewać zarówno powietrze z wewnątrz hali, jak i to pobierane z zewnątrz budynku.

Tradycyjne sposoby ogrzewania, które doskonale sprawdzają się w domach czy lokalach mieszkalnych nie są dobrym wyborem do ogrzania wielkich przestrzeni. Z powodów ekonomicznych, jak i dzięki dużo lepszej funkcjonalności innowacyjne sposoby ogrzewania hali są dużo lepszym rozwiązaniem. Sam fakt bardzo małej bezwładności cieplnej w przypadku nagrzewnic czy promienników, przemawia na ich korzyść i sprawia, że ten sposób ogrzewania jest nie tylko tańszy,ale i dużo bardziej skuteczny.