Urządzenie domu aby z jednej strony był on stylowy, a z drugiej funkcjonalny wcale nie jest takie łatwe jakby się mogło to nam wydawać, dlatego warto dowiedzieć się jakie rozwiązania mogą nam w tym pomóc i na co warto zwrócić uwagę w trakcie aranżacji. W tym artykule postaramy się przedstawić kilka porad odnośnie tego jak urządzić funkcjonalne wnętrze.

Funkcjonalny dom – jak urządzić?

salonChcąc urządzić funkcjonalne wnętrze domu w pierwszej kolejności musimy zadbać o odpowiedni projekt. Dzięki temu uda nam się rozplanować wszystkie elementy i rozmieścić je w taki sposób, przy przestrzeń była jednocześnie maksymalnie wykorzystana i praktyczna. Obecnie znaleźć można wiele programów, które przygotowanie takiego projektu umożliwią nam we własnym zakresie. Jeśli jednak z zasadami urządzania wnętrz się zbytnio nie znamy warto tutaj zapoznać się z kilkoma przykładowymi aranżacjami, które być może będą dla nas stanowić aspirację. Ważne jest tu zarówno odpowiednie rozplanowanie ułożenia mebli, w przypadku pomieszczeń o nietypowych wymiarach warto rozważyć także szafy wnękowe na wymiar czy też meble do kuchni na zamówienie – w zależności od potrzeb. Niemniej poza kwestią samych mebli, o czym powiemy dalej, bardzo ważne jest to by odpowiednio wykończyć zarówno ściany, jak i podłogi. Wybierając materiały do ich wykończenia zadbajmy o to, by odznaczały się one jednocześnie dużą trwałością oraz łatwością utrzymania w czystości. Dzięki temu będą one funkcjonalne jak i będą prezentować się dobrze przez długie lata. Jeśli chodzi o ściany, to przeglądając ladnydom.pl można znaleźć takie pomysły jak:

  • farby zmywalne,
  • tapety zmywalne,
  • panele szklane (kuchnia, łazienka),
  • płytki ceramiczne (kuchnia, łazienka)
  • panele 3d (salon, sypialnia).

Natomiast w przypadku podłóg sprawdzą się zarówno typowe podłogi drewniane, jak i posadzki żywiczne o nieco bardziej nowoczesnym charakterze.

Dobór mebli kluczową sprawą

meble systemoweJak już wspomnieliśmy przy urządzaniu domu dobór odpowiednich mebli jest jedną z ważniejszych kwestii, która zadecydują o tym na ile będzie on funkcjonalny. Na co zatem powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę? Po pierwsze jakość mebli, urządzają praktyczny i stylowy dom postawmy na jakość, mebli może być mniej – minimalizm sprzyja funkcjonalności, powinny one jednak być dobrej jakości i trwałe, dzięki temu będą nam służyć i dobrze się prezentować przez długie lata. Warto tutaj pomyśleć zarówno o gotowych meblach drewnianych czy z materiałów łączonych stal-szkło, jeśli ma to być wnętrze nowoczesne, jak i o meblach robionych na zamówienie czy też o takim rozwiązaniu jak meble systemowe, dzięki czemu uda nam się wykorzystać maksimum możliwości pomieszczenia. Sprawdzi się tu garderoby na wymiar, gdzie przy wykorzystaniu gotowych mebli mogło by się nie udać stworzyć w pełni funkcjonalnej garderoby. Meble na wymiar to także dobre rozwiązanie, kiedy w grę wchodzi aranżacja kuchni czy łazienki, gdzie także gotowe rozwiązania nie zawsze są dostosowane do naszych potrzeb.

Estetyczne i funkcjonalne meble

mebleWybierając meble do domu co oczywiste zwracamy uwagę na ich estetykę i dobieramy je zgodnie ze swoją koncepcją aranżacyjną, pamiętajmy jednak o tym by meble poza wyglądem były także praktyczne. Według www.dobrzemieszkaj.pl decydujmy się tu zatem tylko na te rozwiązania, które w jakiś sposób będą dla nas funkcjonalne. Dobrym przykładem będą tu np. tanie narożniki z funkcją spania. Sam narożnik ciekawie prezentuje się w salonie i stanowi wygodnie siedzenia, a w razie potrzeby może on pełnić funkcje dodatkowego spania. Wybierając stół jadalny zadbajmy o to by był on także rozkładany, dzięki czemu będzie mogło przy nim usiąść więcej osób, itd.

Nowoczesność i praktyczność

Meble w stylu nowoczesnymCo jednak oczywiste w trakcie urządzania domu wiele uwagi przykładamy do jego stylu. Jeśli decydujemy się na nowoczesne wnętrze, urządzenie praktycznego domu nie powinno stanowić dla nas większego problemu. Wynika to bowiem z tego, że w większości przypadków, nowoczesność właśnie zakłada maksymalną funkcjonalność przy rezygnacji ze zbędnej formy. W modzie jest teraz prostota, a nawet i wnętrza o dość surowym charakterze, które przy tym wyróżnia nie tylko praktyczność, ale także i łatwość utrzymania. Meble w stylu nowoczesnym są raczej proste, jednak przy tym wygodne, decydując się jednak na taką aranżacje nie musimy całkowicie rezygnować z wyrazistości wnętrza, Z  powodzeniem można tu dobrać różne designerskie dodatki do mieszkania, co jednak ważne nie powinno być ich zbyt dużo. I co więcej mimo wszystko powinny one mieć we wnętrzu jakieś zastosowanie. Niech to będą np. stylowe poduszki dekoracyjne, narzuty na łóżko, zegary czy lustra.

W kwestii podsumowania tematu

Ciekawe urządzenie wnętrza domu, które jednocześnie będzie się odznaczać wysoką funkcjonalnością wcale nie należy do łatwych. Dlatego warto nim przejdziemy do jego urządzania zapoznać się z kilkoma przykładowymi aranżacjami i poszukać wskazówek odnośnie tego jakich zasad przy takiej aranżacji powinniśmy się trzymać. 

Kategorie: Dom

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder