Palety są elementami doskonale znanymi w wielu branżach, a szczególnie w przestrzeniach takich jak magazyny czy linie produkcyjne. Umożliwiają one bezpieczne składowanie oraz przewożenie towarów o dużych gabarytach. W przypadku zastosowania palet, zmiana lokalizacji ładunków nie wymaga od nas użycia siły, a jedynie odpowiedniego sprzętu jak na przykład wózek widłowy.

Etapy produkcyjne palet

produkcja paletWszechobecność palet sprawia, że niewielu z nas zastanawia się, jak właściwie one powstają. Sama produkcja palet w większości zakładów opiera się na zautomatyzowanych działaniach. Obrobione przez maszyny drewniane elementy trafiają do kolejnej maszyny, która z największą precyzją łączy je ze sobą w odpowiedni sposób. Obecnie w większości zakładów wykorzystywane są euro palety, których wymiary narzucone są odgórnie. Sprawia to, że procesy produkcyjne tych elementów przebiegają niezwykle sprawnie. Wystarczy bowiem jednorazowo zaprogramować maszynę, aby w odpowiedni sposób obrabiała drewniane elementy oraz łączyła je ze sobą z zachowanie narzuconych wymiarów. W zakładach produkcyjnych spotkać możemy się również z pół paletami, które jak sama nazwa wskazuje są o połowę krótsze od tradycyjnych. Przyjęcie odgórnie narzuconych wymiarów oraz automatyzacja wszelkich procesów produkcyjnych sprawiła, że producenci są w stanie uzyskać bardzo wysoką wydajność linii produkcyjnych. Ponadto jednakowy wymiar pozwala na zastosowanie uniwersalnych wózków widłowych w wielu miejscach.

Na samą produkcję palet wpływają nie tylko wymiary, czy zastosowane maszyny, ale wybrane drewno, z którego mają powstać elementy. Musi być ono niezwykle wytrzymałe, aby udźwignąć nawet ogromne ciężary. Nieodpowiednio dobrane może przyczynić się do zniszczenia przewożonego ładunku.

Tekst oparty o wiedzę z: https://tpdfrankowski.pl