By samodzielnie wykonać drewniany taras, trzeba po pierwsze odpowiednio przygotować grunt, wykopując doły, po drugie zabezpieczyć podłoże oraz ścianę, do której konstrukcja będzie przylegać, następnie postawić stelaż i w końcu drewniane wykończenie. Zanim przejdziemy do wykonywania tych wszystkich kroków, należy jednak zdecydować, jaki typ umocnień najbardziej nada się do naszego tarasu, wykonać projekt oraz wybrać rodzaj drewna. Zobaczmy, jak kolejno wyglądają etapy budowania przydomowego tarasu.

Krok pierwszy – wybór drewna

budowa tarasuTarasy czy werandy z drewna są naturalnym przedłużeniem domu i dobrym sposobem na połączenie go z ogrodem. Poza oczywistymi walorami estetycznymi, drewno ma wiele innych zalet – jest trwałe, łatwe w montażu, można po nim chodzić boso przez cały rok, a upadek na deski nie będzie tak dotkliwy, jak byłoby to w przypadku kamienia, ceramiki czy betonu. Drewno wygląda też dużo bardziej naturalnie. Jest jednak mniej trwałe niż wymienione materiały, silnie reaguje na czynniki atmosferyczne (słońce, wilgoć, mróz), co jakiś czas trzeba je konserwować, trudniej też otrzymać czystość na drewnianej posadzce. Jeśli jednak zadbamy o zadaszenie tarasu i odpowiednie przygotowanie, część tych problemów da się ograniczyć. Jak to zrobić?  Często mówi się, że na taras nadają się tylko deski egzotyczne. Nie jest to jednak prawdą. Możemy użyć nawet drewna sosnowego albo świerkowego, jeżeli jest zaimpregnowane ciśnieniowo. Nada się także nieco droższe drewno dębowe (impregnowane lub bejcowane). Oczywiście typy egzotyczne (podłogowe czy tarasowe, ryflowane) także będą odpowiednie. Kiedy wybierzemy już drewno, z jakiego ma być wykonana deska tarasowa, możemy przejść do realizacji projektu.

Egzotyczne rozdaje drewna na taras:

  • Tek
  • Massaranduba
  • Bangkirai
  • Ipe
  • Tatajuba
  • Merabu
  • Cumaru

Krok drugi – przygotowanie podłoża

budowa tarasuW zależności od dostępności materiałów, pożądanej wysokości tarasu czy wymogów terenu, zdecydować się można na różne rodzaje podłoża. Na podstawie www.dom.pl wiemy, że najczęściej spotykane to płyta betonowa, terakota, kostka brukowa i grunt rodzimy. Beton, terakota i kostka nie wymagają większych przygotowań. Jeśli podłoże jest równe i zachowany jest spadek na odpływ wody deszczowej (ok. 3%), grunt jest gotowy do kładzenia desek. W przypadku terakoty i kostki, jeśli grunt jest równy, możemy od razy kłaść legary na gumowych podkładach. Trudniejsze jest przygotowanie gruntu od początku. Żeby był stabilny, wykopać trzeba dołki pod bloki betonowe na ok. 30 cm (w zależności od rodzaju gruntu). Wykopany dół usypać można warstwą betonu pomieszanego z piaskiem (1:3), a następnie umieścić w nim w różnej odległości bloczki betonowe. Podłoże musi być wypoziomowane, pamiętać trzeba też o spadzie na deszcz. Doły można też wykonać na ok. pół metra, wstawić w nie tuby szalunkowe i zalać betonem. Można też usunąć z podłoża drań i wysypać ok. 10 cm tłucznia. Możemy też ustawić pod posadzką specjalne podkładki tarasowe z drenażowym odprowadzaniem wody.

Krok trzeci – przygotowanie i ułożenie desek tarasowych

budowa tarasuWedług artykułu na zrobiszsam.muratordom.pl kiedy już przygotujemy grunt, możemy przejść do kolejnego kroku – kładzenia desek. Najpierw należy zabezpieczyć drewno na legary olejem gruntującym – najlepiej kilkoma warstwami. Następnie podłoże należy wyłożyć agrowłókniną. Na ułożone w pierwszym etapie fundamentowe bloczki (lub na sam beton, jeżeli nasze podłoże jest całe betonowe) nakładamy gumowe podkładki. Ilozują one drewno od betonu, a także dodatkowo poziomują taras. Na nich kładziemy legary, pamiętając o odpowiednim wypoziomowaniu i zachowaniu kąta prostego od ściany domu. Na tak ułożonym stelażu układamy deski. Odstęp pomiędzy deskami nie powinien być mniejszy niż 0,5 cm – drewno oddycha i o różnych porach roku inaczej pracuje, warto więc zostawić mu trochę miejsca. Następnie przytwierdzamy deski do legarów wkrętami ze stali nierdzewnej. Żeby deska tarasowa była dobrze przytwierdzona, najlepiej wkręcać do dwa wkręty na legar. Kiedy wszystkie deski są przytwierdzone, oczyszczamy drewno i nakładamy kolejną warstwę ochronnego oleju. Odpowiednia impregnacja zapewni uszczelnienie słojów drewna, a w konsekwencji – całościowe uszczelnienie tarasu.

Podsumowując

Żeby drewniany taras służył nam długie lata, powinien być zadaszony. Chroni to przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, mrozu i deszczu, czyli blednięciem farby, przebarwieniami lub pękaniem drewna. Jako podpory można użyć tego samego drewna, co przy kładzeniu desek. Samo zadaszenie jednak, jeśli ma być płaskie, powinno być z innego materiału – na przykład z płyt gresowych. Tak przygotowana wiata drewniana powinna służyć nam przez długie lata. Warto zdecydować się za zadaszenie pełne i stałe także dlatego, żebyśmy mieli możliwość korzystania z tarasu nawet przy deszczowej pogodzie. 

Kategorie: Dom

1 komentarz

Witek · 6 czerwca, 2017 o 8:03 am

Jednak jeśli ktoś nie zna się na budowlańce, to lepiej jednak wynająć fachowców, aby w sposób perfekcyjny wykonali nam taras. Samemu robiąc może okazać się, że nasz taras będzie krzywy lub np. deski nie będą się dobrze trzymać podłoża.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder