Tomografia jest jednym z podstawowych badań, zaliczanych do metod diagnostyki obrazowej. Możemy wykorzystywać ją w diagnostyce przeróżnych schorzeń. Dzięki niej wykryjemy choroby układu nerwowego, narządów jamy brzusznej, a także klatki piersiowej. Zdarza się, że dla lepszego uwidocznienia zmian, podaje się kontrast.

Na czym polega tomografia?

tomografia warszawaTomografia wbrew pozorom wcale nie jest skomplikowanym badaniem. Polega ona na wykonaniu zdjęć przy użyciu promieni rentgenowskich. Podczas badania głowica apartu krąży nad ciałem chorego i wytwarza promieniowanie. Uzyskany obraz, przekazywany jest do komputera, na którym zainstalowane jest specjalistyczne oprogramowanie. Należy zwrócić uwagę na to, aby pacjent podczas badania pozostał w bezruchu. W innym wypadku wynik badania może być nieprawidłowy, a tomografia będzie musiała być powtórzona. Jeśli została Ci zlecona tomografia Warszawa będzie miastem, w którym z całą pewnością ją wykonasz. Ze względu na jej wielkość, będziemy mieć do wyboru wiele placówek, w których wykonamy tomografię. Do tomografii powinniśmy się jednak odpowiednio przygotować. Ostatni posiłek powinien być zjedzony przynajmniej sześć godzin przed rozpoczęciem badania. Pacjent powinien również na dzień przed badaniem zacząć przyjmować dużo więcej płynów. Takie badanie nie trwa długo. Najczęściej jest to 15-20 minut. Musimy jednak liczyć się z tym, że z terminami dostępnymi na NFZ może być ciężko. Dlatego jeśli potrzebujemy wykonać badanie w trybie pilnym, najlepiej będzie zrobić je prywatnie.

Tomografia to nieskomplikowane badanie, dzięki któremu odkryjemy wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu. Badanie jest stosunkowo krótkie oraz bezbolesne. Jednak musimy pamiętać o przygotowaniu do badania. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że badanie przebiegnie prawidłowo.