Dzieci, które dopiero się urodziły, są całkowicie bezbronne względem otaczającego je świata i dolegliwości bólowych, które mogą je spotkać. Jedynie rodzice mogą im pomóc, a w szczególności mama, która ma kojący głos, zapach i pyszne mleko. Noworodki nie potrafią komunikować swoich potrzeb, gdyż jedynym narzędziem do kontaktu z otoczeniem jest płacz.

Czy noworodki miewają kolki?

sposoby na kolki u noworodkówKażde dziecko jest inne i nie ma się czemu dziwić, jeżeli się słyszy, że jakiś maluch w ogóle nie płacze, a inny nie potrafi pozostać sam nawet na chwilę, bo zaraz zalewa się łzami. Podobnie bywa z karmieniem i wszelkimi dolegliwościami, które mogą mu towarzyszyć. Bez względu czy maluch pije mleko z piersi mamy czy z butelki, to mogą się u niego pojawić kolki. Jest dużo czynników, które decydują o ich pojawianiu się, ale największą rolę odgrywa sposób w jaki maluch pije mleko. Jeżeli robi to łapczywie, to połyka wraz z mlekiem sporo powietrza, które nie zawsze może się łatwo wydostać. Jeżeli to nie nastąpi, to po parudziesięciu minutach może się pojawić u dziecka kolka. W takiej chwili dzieci nagle zaczynają intensywnie płakać i podkurczać nóżki do brzuszka. Sposoby na kolki u noworodków są różne, ale przeważnie poleca się noszenie dziecka na rękach w pozycji pionowej, gdzie głowa znajduje się powyżej tułowia. W takim ułożeniu są duże szanse, że dziecku się odbije i powietrze się samoczynnie wydostanie z układu pokarmowego, jednak nie zawsze to pomaga. Inną metodą na kolki jest położenie dziecka na płaskiej powierzchni na plecach i wykonanie delikatnego masażu brzuszka, zaczynając powyżej pępka, a kończąc na wysokości jelit. Masaż się wykonuje kolistymi ruchami, aby pomóc wydostać się nagromadzonym pęcherzykom powietrza. Kolka czasem mija po parunastu minutach, a innym razem trzyma nawet kilka godzin i to po każdym posiłku.

Nie ma jednego, skutecznego sposobu na kolki, ponieważ dzieci różnie na nie reagują. Bywa, że są mniej lub bardziej dokuczliwe, ale zawsze wywołują wielki płacz, którego nie jest łatwo powstrzymać. Porady na temat radzenia sobie z kolką u noworodka, na pewno znajdziemy na forach internetowych dla młodych stażem mam, ale także w priorytetowym źródle jakim jest lekarz pediatra. Najważniejsze jest, aby nie zwlekać z pomocą maluszkowi, ponieważ on bardzo cierpi.