Obecnie coraz mniejsza ilość dzieci uprawia aktywnie sport, co jest powodem dla którego coraz więcej się słyszy o problemach zdrowotnych i problemach z nadwagą u dzieci. Tak ważne jest dlatego to by dziecko już w bardzo młodym wieku sportem zainteresować. Jakie sporty są popularne wśród dzieci i na jakiego rodzaju zajęcia sportowe chętnie one uczęszczaną? W poniższym artykule przedstawimy kilka propozycji odnośnie dostępnych form aktywności fizycznej dla dzieci. 

Sport dla dzieci – możliwości

RowerekSport ma ogromne znaczenie dla rozwoju i zdrowia dziecka. Warto pamiętać także o tym, że udział w zajęciach sportowych, przede wszystkim w grach zespołowych, rozwija u dzieci także kompetencje społeczne, uczy współzawodnictwa oraz samodyscypliny, co także jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka. Warto zatem nad wyborem zajęć sportowych dla dziecka się dobrze zastanowić. Na dzień dzisiejszy według portalu www.sportowarodzina.pl do najpopularniejszych zajęć sportowych dla dzieci można by zaliczyć takie jak:

  • piłka nożna,
  • koszykówka,
  • karate,
  • pływanie,
  • tenis.

Oczywiście to tylko kilka możliwości i dostępnych propozycji jest o wiele więcej. Wybierając zajęcia ruchowe dla dziecka warto wziąć pod uwagę by miały one zarówno pozytywny wpływ na stan jego zdrowia i rozwój jak i to by były one w kręgu zainteresowań dziecka, tak by były one dla niego formą zabawy, a nie przykrym obowiązkiem.

Piłka nożna – czyli podstawowa forma aktywności ruchowej dla najmłodszych

Piłka nożnaPiłka nożna od zawsze postrzegana jest jako jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej dla dzieci. Wbrew powszechnej opinii nie jest to jednak sport zarezerwowany tylko dla chłopów, ponieważ na dzień dzisiejszych odbywaj się także treningi piłki nożnej dla dziewczynek. Treningi piłki nożnej to nie tylko zdrowa forma ruchu dla dzieci, ale w dużej mierze nadal pozostaje to ciekawa i atrakcyjna forma zabawy. Dodatkowo fakt, że piłka nożna jest sportem drużynowym sprawia, że dochodzi tu czynnik rywalizacji i chęci wykazania się co działa motywująco nie tylko, jeśli chodzi o same treningi, ale także i chęć uczestnictwa w nich. Należy jednak pamiętać o tym, że dzieci się bardzo szybko zniechęcają dlatego, jeśli dziecko nie chce chodzić na takie treningi nie dajmy mu od razy z nich zrezygnować by miało one szanse przekonać się do tego sportu. Niemniej należy pamiętać o tym, że treningi powinny sprawiać dziecku radość, jeśli wyraźnie nie chce na nie uczęszczać należy pomyśleć o zapisaniu go na inne zajęcia.

Tenis dla dzieci – jako ciekawa forma aktywności ruchowej

Tenis dla dzieciDobrą propozycją, jeśli chodzi o sport dla dzieci może się także okazać tenis. Lekcje tenisa dla dzieci na dzień dzisiejszy są ogólnie dostępne dzięki czemu z zapisaniem dziecka na takie treningi nie powinno być problemu. Szkoła tenisa ma dodatkowo tak skomponowaną ofertę, że na takich zajęciach powinny się odnaleźć zarówno bardziej jak i mniej wysportowane dzieci. Sama gra w tenisa jest przyjemną formą aktywności ruchową, które dzieci traktują raczej jako formę zabawy niż trening, dzięki czemu bardzo chętnie w większości przypadków na takie treningi uczęszczają. Lekcje tenisa mają także tę zaletę, że rozwijają one koordynacje ruchową i kondycje fizyczną. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że treningi tenisa są stosunkowo drogie, co dla wielu rodziców może stanowić spory problem.

Trener osobisty dla dziecka – czy warto?

Trener personalnyW dzisiejszych czasach, gdzie raczej prowadzimy siedzący tryb życia, a sami rodzice nie uprawiają zbyt wiele sportów zachęcenie dziecka do sportu i wybranie dla niego odpowiedniej aktywności ruchowej może okazać się dość trudne. Według artykułu na portalu portalzdrowiadziecka.pl w takim wypadku dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z pomocy trenera personalnego dla dzieci.  Trener personalny to nie tylko pewność, że dziecko będzie odpowiednio i bezpiecznie ćwiczyć, ale że będzie wykonywać takie treningi, które będą dla niego przyjemne. Trener osobisty dobiera treningi pod możliwości fizyczne dziecka i jego upodobania, jeśli dziecko lubi np. biegać, może on zaproponować treningi biegowe i ułożyć ich plan, jeśli natomiast dziecko lubi wodę może on zaproponować pływanie jako formę aktywności ruchowej. Dodatkowo zaletą korzystania z pomocy trenera jest fakt, że zazwyczaj posiada on także przekształcenie z zakresu odżywiania , dzięki czemu jest wstanie ułożyć dla dziecka zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci mających problemy z nadwagą.

Podsumowując

Możliwości, jeśli chodzi o zapewnienie dziecku odpowiedniej dawki ruchu obecnie jest bardzo dużo. pamiętajmy jednak o tym by przy wyborze sportu dla dziecka kierować się przede wszystkim upodobaniami i zainteresowaniami samego dziecka. Sport powinien być przyjemnością, jeśli jest on przykrym obowiązkiem to znaczy, że dyscyplina została źle dobrana.

Kategorie: Sport

2 Komentarze

Karolina · 3 kwietnia, 2017 o 7:13 am

Nieważne jaki sport, ważne, że dzieci są w ciągłym ruchu. Obecnie można obserwować rosnącą otyłość wśród dzieci. Dlatego cieszy jak widzi się maluchy, które uprawiają jakąś dyscyplinę, czy to jest kopanie piłki, czy też inny bardziej skomplikowany sport. Bo jak to się mówi, czym skorupka za młodu nasiąknie…
Pozdrawiam Waldek!

PAulina · 4 kwietnia, 2017 o 2:16 pm

Mój synek bardzo lubi grać w piłkę, pewnie jak większość chłopców w jego wieku. Lubi chodzić na treningi, co bardzo mnie cieszy, bie nie tylko jest w ruchu, ale także działa w zespole z innymi dziećmi, co na pewno wpływa na kontakty z ludźmi.

Dodaj komentarz