Rozwój technologiczny w dziedzinie elektrotechniki skutkował pojawieniem się nowoczesnych technologii, które zaczęły wykorzystywać nowe zjawiska to rozwiązania tych samych problemów. Jednym z przykładów mogą być chociażby diody elektroluminescencyjne, które są obecnie powszechnie wykorzystywane w wielu branżach. Jest to spowodowane ich wyjątkowymi właściwościami, które pozwalają na spore oszczędności.

Zalety reflektorów opartych na LED-ach

światła do jazdy dziennej ledPrzede wszystkim oprawy świetlne czy reflektory zbudowane w oparciu o diody LED pobierają znacznie mniej energii. Pomimo mniejszego poboru posiadają one podobną skuteczność świetlną, a często nawet wyższą niż ich tradycyjne odpowiedniki. Charakteryzują się wysoką trwałością i niezawodnością. Nic więc dziwnego, że w obecnych czasach stały się symbolem nowoczesności. Właśnie dlatego diody LED są również często wykorzystywane w motoryzacji, gdzie pełnią różne funkcje. Jednym z ich najczęstszych zastosowań są światła do jazdy dziennej led. Pozwalają one obniżyć w sposób zauważalny koszty eksploatacji auta. Pierwszą korzyścią ze stosowania takich świateł jest obniżenie zużycia paliwa. Jest to możliwe ponieważ tradycyjne źródła światła potrzebują znacznie większej mocy do swojego poprawnego działania. W związku z tym bardziej obciążony jest akumulator oraz alternator.

Drugą korzyścią jest mniejsze zużycie odbłyśników w reflektorach co pozwala zapewnić ich wyższą wydajność przed dłuższy czas. Kolejną zaletą jest zwiększenie interwałów czasowych pomiędzy kolejnymi wymianami podstawowych źródeł światła, którymi są przeważnie żarówki halogenowe. Jak widać światła budowane w oparciu o diody LED mają wiele zalet. W związku z tym coraz częściej spotykane są również tak zwane pełne światła LED, które są wykorzystywane nie tylko do jazdy dziennej lecz również po zmroku.

Kategorie: Motoryzacja