Workowate oraz wrzecionowate poszerzenia żył widocznych pod powierzchnią skóry są bezpośrednio związane z ich wydłużeniem oraz charakterystycznym skręceniem. Ma to niekorzystny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia. Schorzenie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Najczęściej pojawia się około czterdziestego roku życia, zwłaszcza u osób należących do grupy ryzyka.

Jak leczyć żylaki?

leczenie żylaków pijawkamiCoraz częściej stosuje się leczenie żylaków pijawkami. Jest to metoda znana od wieków, a ostatnimi czasy znów wraca do łask. W dwutysięcznym piątym roku została uznana za metodę leczniczą przez Amerykańską Agencję ds. Żywności. Do zabiegu wykorzystuje się pijawki należące do gatunku hirudo medicinalis. Warto wspomnieć o tym, że na świecie żyje około sześćset pięćdziesiąt gatunków pijawek, a do celów medycznych wykorzystuje się tylko i wyłącznie ten jeden gatunek. Pijawki pochodzę ze sterylnych hodowli laboratoryjnych dzięki czemu są całkowicie bezpieczne. Substancje zawarte w gruczołach ślinowych pijawek działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antybakteryjnie, znieczulająco oraz wykazuję działanie antynowotworowe. Udowodniono to w najnowszych badaniach. Hirudyna pozytywnie oddziałuje na układ krwionośny, a mianowicie zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi oraz rozrzedza krew. Leczenie żylaków za pomocą pijawek jest niezwykle skuteczne choć zajmuje sporo czasu. Nie wystarczy jeden zabieg. Pijawki umieszcza się w okolicach zmienionych chorobowo żył. Skóra w tym miejscu nie może być w żaden sposób uszkodzona. Przed zabiegiem dezynfekuje się skórę, a dopiero później w określonym miejscu umieszcza się pijawkę. Jej ugryzienie jest bezbolesne ze względu na substancję znieczulającą, którą wtłacza do naszego organizmu. Pijawka pije krew, a potem samoistnie odpada. Ponadto wtłacza do naszego organizmu szereg korzystnie działających substancji.

Znane od wieków leczenie żylaków pijawkami staje się coraz bardziej popularne i może uchronić nas od konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego. Substancje czynne występujące w gruczołach ślinowych pijawek działają korzystnie na układ krążenia. Wpływają na utrzymanie optymalnego ciśnienia tętniczego krwi oraz wykazują działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne dzięki czemu wpływają na poprawę jakości naszego codziennego życia.