Szkło akrylowe ma bardzo wiele zastosowań. Jest to tworzywo sztuczne, zbudowane głównie z polimerów akrylowych. Dzięki temu plexi jest materiałem przezroczystym, imitującym szkło o bardzo dobrych parametrach jakościowych. Ze względu na to, że mamy do czynienia z tworzywem sztucznym, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na sposób, w jaki obrabiamy nasz materiał. Jeden nieostrożny ruch i uszkodzimy naszą płytę podczas cięcia.

Cięcie laserem szkła akrylowego

cięcie plexi laseremPonieważ plexi jest lekkim, odpornym na działanie światła uv oraz na ściskanie i wyginanie materiałem, bardzo często wykorzystuje się ją do rożnych celów. Przede wszystkim jest ona materiałem imitującym szkło. Stosujemy ją w przypadkach, kiedy z jakiś powodów nie możemy zastosować szkła. Pleksiglas ma bowiem znacznie mniejszą temperaturę topnienia niż stop krzemionki, dlatego możemy w nim zatapiać różnego rodzaju próbki biologiczne lub chemiczne (nie ulegną one zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury). Skoro plexi ma tyle zalet, musiały powstać różnego rodzaju procesy obróbki tego materiału. Najbardziej nowoczesnym sposobem jest szybkie cięcie plexi laserem. Wiązka specjalnych fal z zakresu podczerwieni jest emitowana w specjalnie stworzonym środowisku mieszaniny gazów. Cięcie szkła akrylowego przy użyciu lasera molekularnego, pozwala w bardzo prosty sposób wyciąć elementy o rożnych kształtach. Możemy swobodnie dopasować kształt plexi do danej ramy okiennej lub drzwiowej (jeśli chcemy zastosować ją zamiast standardowego szkła). Coraz popularniejsze jest również wycinanie różnego rodzaju ozdób ze szkła akrylowego. Technologia laserowa pozwala na bardzo precyzyjne cięcie, dlatego możemy zaprojektować prawie dowolny kształt. Przykładem takiego rozwiązania są np. witraże dla dzieci. Mają one przeróżne kształty i bardzo często są zrobione z plexi pomalowanej odpowiednimi farbami. Są bardzo lekkie i bezpieczne dla dzieci, dlatego tak chętnie rodzice korzystają z tego typu ozdób.

Z plexi wykonuje się również różnego rodzaju statuetki. Ze względu na łatwość obróbki oraz możliwość wykonania eleganckiego graweru na powierzchni materiału, jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Dzięki temu możemy zaoszczędzić pieniądze, ponieważ jest zrobienie takiego trofeum ze szkła akrylowego jest znacznie tańsze niż w przypadku szkła.