Na terenie południowej Polski znajduje się kilka upraw konopi siewnych. Właściciele upraw posiadają również swoje laboratoria i zajmują się wytwarzaniem preparatów z własnych konopi. Produkty są czyste ekologicznie, a w procesie tworzenia preparatów wykorzystywane są najnowocześniejsze technologie zapewniające wysoki poziom substancji organicznych, dla których uprawiane są konopie. Wśród najbardziej popularnych i najczęściej produkowanych są olejki konopne oraz pasty. Otrzymywane są w procesach ekstrakcji dwutlenkiem węgla kwiatostanów i nasion roślin.

Pochodzenie legalnego suszu konopnego

legalny suszCoraz częściej kwiatostany konopi poddaje się procesowi suszenia, celem otrzymania produktu wykorzystywanego w waporyzacji oraz aromaterapii. Ekologiczny i legalny susz konopny jest niezwykle cennym produktem pozbawionych dodatkowych składników i aromatów. Stosowany jest w celach terapeutycznych i profilaktycznych, gdyż w dużym stopniu wpływa na odpowiedni poziom zdrowia psychicznego. Osoby borykające się z zaburzeniami związanymi z nadmiernym stresem, bezsennością i stanami depresyjnymi korzystają z terapeutycznego działania suszu. Wytwarzane podczas spalania aktywne składniki są roślinnymi odpowiednikami związków kannabinoidowych występujących w organizmie człowieka. Intensywnie wpływają na wszystkie procesy zachodzące na poziomie komórkowym, wpływają na regenerację i metabolizm tkanek. Spożywanie kannabidiolu w postaci suszu dostarcza organizmowi również cennych flawonoidów i steroli. Terpeny i sterole odpowiedzialne są za walory smakowe i zapachowe suszu. W zależności od odmiany konopi oraz miejsca uprawiania występują różnice związane z gatunkiem roślin oraz cechami suszu. W procesie waporyzacji susz podlega podgrzaniu i wytwarzana jest para wodna, która drogami oddechowymi przedostaje się do organizmu. Systematyczne dostarczanie substancji aktywnych nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, nie uzależnienia oraz nie odurza. Susz konopny, podobnie jak inne preparaty konopne jest bezpieczny dla zdrowia i nie wykazuje negatywnych skutków.

Polecany jest również pacjentom onkologicznym, gdyż łagodzi skutki uboczne chemioterapii, a także liczne badania udowodniły, że aktywny kannabidiol ma ogromny wpływ na procesy zachodzące w komórkach nowotworowych. Doprowadza do zmniejszenia rozwoju i migracji komórek rakowych, a także zapobiega ich namnażaniu. Działa także przeciwbólowo i przeciwzapalnie, łagodzi objawy chorób o podłożu neurologicznym i autoimmunologicznym. Susz konopny coraz częściej doceniany jest przez środowisko lekarskie i stosowany jest jako terapia wspomagająca leczenie wielu chorób przewlekłych, w których tradycyjne leki farmakologiczne nie przynoszą pożądanych efektów lub wywołują wiele skutków ubocznych.