Pośród dostępnych na rynku informatycznym programów dla firm możemy znaleźć takie, które przydadzą się każdemu przedsiębiorcy. Zwłaszcza, że niemalże konieczne jest dzisiaj elektroniczne wystawianie dokumentów sprzedażowych. Przedsiębiorcy muszą prowadzić rejestry zapłaconych podatków i transakcji, a tego nie można zrobić na podstawie ręcznie wypisywanych dokumentów. Wystarczy więc zainstalować dobry program do fakturowania. Powinien mieć on najistotniejsze dla przedsiębiorcy funkcje.

Wystawienie faktury to absolutne minimum

oprogramowanie do fakturWiele programów można pobrać za darmo. Za niektóre trzeba zapłacić miesięczny abonament. Są też takie programy do fakturowania za które płaci się raz a porządnie. Przedsiębiorcy, którzy chcą zacząć wystawiać faktury elektronicznie powinni patrzeć przede wszystkim na funkcjonalności. Absolutne minimum to rzecz jasna wystawianie faktur, bo przecież po to te programy zostały stworzone. Każde oprogramowanie do faktur bez względu na odpłatność daje taką możliwość, ale w darmowych programach możemy być ograniczeni w zakresie liczby wystawionych dokumentów. Kolejną funkcją jest wysyłanie dokumentów sprzedaży na maila do kontrahentów, ale również do księgowej prowadzącej firmowe finanse. Tą funkcjonalność również mamy dostępną nawet w darmowych programach. Do tego najistotniejszego minimum dochodzą jeszcze pliki jpk oraz inne rejestry i podsumowania sprzedażowe. Większość programów umożliwia generowanie odpowiednich plików kontrolnych dla urzędów podatkowych. Dobre programy umożliwiają również tworzenie tabel i wykresów określających nasze przychody ze sprzedaży na podstawie wystawionych dokumentów. Istotną funkcjonalnością będzie też na pewno możliwość szybkiego wystawiania kolejnych faktur dla tego samego kontrahenta. A większym luksusem będzie możliwość nadania dostępu do programu dla księgowej.

Wszystkie programy mają zasadniczo te same funkcjonalności. Niektóre mogą nakładać na użytkowników pewne ograniczenia. To wcale nie jest tak, że im droższy program tym większa jest jego funkcjonalność. Bardzo często można znaleźć darmowe oprogramowanie do faktur z większą funkcjonalnością, aniżeli najdroższe programy w płatnej wersji. Chcąc przejść na elektroniczne wystawianie dokumentów warto poświęcić chwilę na znalezienie najlepszego programu.