Kupno materiałów opałowych potrafi w dużym stopniu obciążać nasze domowe budżety. Nie da się ukryć, że dla wielu z nas zainwestowanie w dwie tony węgla na zimę wiązać się będzie z przysłowiowym zaciśnięciem pasa jeśli chodzi o domowe finanse. Jednak niekoniecznie tak zawsze musi być. Ostatnimi czasy zaczęły się w sprzedaży pojawiać takie materiały opałowe, które są nie tylko znacznie od węgla tańsze ale dodatkowo mogą one kalorycznością od tego materiału opałowego za bardzo nie odbiegać.

Ogrzewanie domów pelletem

ekologiczny pellet barlinekPrzez wiele lat zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego, że w naszych systemach grzewczych wykorzystywany jest węgiel lub też drewno opałowe. Pierwszy z wymienionych materiałów opałowych znacznie w ostatnim czasie podrożał. Wykładniczo zwiększa się również wydobycie węgla oraz jego zapotrzebowanie stale rośnie. W związku z tym prawa gospodarki podpowiadają, że ceny węgla powinny pójść w górę i tak też się dzieje. Nie da się ukryć, że może to w dużym stopniu dotykać wielu z nas. W związku z tym warto zastanowić się nad tym czy nie byłoby dobrym pomysłem zainwestowanie w inne materiały opałowe. W szczególności warto pomyśleć o zakupieniu pelletu drzewnego. Produkt ten powstaje na bazie wiórów drzewnych i świetnie się w ogrzewaniu może sprawdzić. Ostatnimi czasy szczególnie często wybieranym produktem tego typu okazuje się ekologiczny pellet Barlinek. Produkt ten wytwarzany jest z samych wiórów drzewnych, do których nie dokłada się żadnych substancji ulepszających. W niektórych odmianach pelletu drzewnego można natomiast natknąć się jedynie na specjalne lepiszcza, które wykorzystywane są by wiązać ze sobą wióry drzewne. Formowanie pelletu drzewnego odbywa się dzięki specjalnej prasie. Początkowo wspomniane wcześniej wióry poddawane są obróbce termicznej a następnie prasa wywierająca bardzo duży nacisk powoduje, że formowane są charakterystyczne wałeczki.

Pellet drzewny obecnie uznawany jest za jeden z najbardziej ekologicznych ze wszystkich dostępnych materiałów opałowych. Okazuje się, że pellet można powodzeniem wykorzystywać również po zakończeniu ogrzewania z jego udziałem. Mianowicie efektem ubocznym spalania pelletu drzewnego jest popiół, który świetnie może się sprawdzać do nawożenia naszych pól uprawnych czy też kwiatów w przydomowym ogrodzie.