W przypadku zauważenia nieprawidłowego działania rolety należy zgłosić się do specjalisty. Samodzielna ich naprawa może spowodować większe uszkodzenia, a co za tym idzie – zwiększy koszty. Nieprawidłowości mogą być nieduże – spowodowane np. brakiem naoliwienia mechanizmów lub być poważnymi uszkodzeniami jak spalenie silnika, wgniecenie lub złamanie pancerza, czy zerwanie linki.

Jakie nieprawidłowości w działaniu rolet mogą wystąpić?

serwis rolet antywłamaniowychDo prawidłowego działania rolet konieczna jest ich regularna konserwacja. Najczęściej występującym problemem podczas użytkowania rolet zewnętrznych jest ich głośna praca. Świadczy to o niedostatecznym naoliwieniu mechanizmów. Szczególnie ważne jest naoliwienie rolet zasilanych elektrycznie, ponieważ zwiększone tarcie spowodowane niedostatecznym smarowaniem może doprowadzić do spalenia się silnika i konieczności wymiany go na nowy. W przypadku, gdy użytkowanie rolet jest utrudnione, z dużym prawdopodobieństwem doszło do zablokowania prowadnicy zanieczyszczeniami mechanicznymi (np. kamykami). Tu ponownie w przypadku rolet elektrycznych jest to szczególnie istotne, by pozbyć się przyczyny problemu. Choć naoliwienie lub oczyszczenie elementów wydaje się prostym rozwiązaniem, nie należy wykonywać tego samodzielnie. Serwis rolet antywłamaniowych, poza oczyszczeniem mechanizmów, przeprowadzi dodatkowy przegląd pozostałych elementów oraz naoliwi urządzenie. Poważniejszymi uszkodzeniami, występującymi w przypadku rolet zewnętrznych są ich uszkodzenia mechaniczne. Zbyt mocne szarpanie linki może powodować jej zerwanie, a gwałtowne opuszczenie rolety na parapet spowodować uszkodzenie całego pancerza. Roleta może zostać zniszczona również wskutek wypadku (np. uderzenie piłką) lub próby włamania do domu. W takich przypadkach konieczna może być wymiana całego pancerza.

Niezależnie od wielkości problemu, nie należy samodzielnie próbować dokonać naprawy rolety. Profesjonalni serwisanci mają wieloletnie doświadczenie, dzięki któremu z łatwością odnajdą przyczynę nieprawidłowego działania urządzenia, która dla nas może nie być oczywista. W przypadku rolet z napędem elektrycznym konieczna jest też wiedza w zakresie elektryki, która pozwoli ocenić wysokość strat poniesionych na skutek zaistniałej awarii.