Klasyczne i najpopularniejsze sauny jakie kojarzy każdy z nas są to sauny fińskie lub sauny parowe. Te pierwsze charakteryzują się tym, że panuje w nich bardzo wysoka temperatura ale wilgotność powietrza jest na optymalnym poziomie. Z kolei te drugie słyną z obecności pary i powietrza o dużej wilgotności. Niemniej jednak istnieją sauny wykorzystujące nowsze technologie.

Sauna z promieniami podczerwieni

sauny infraredZ tej racji, że technologia produkcji niemal każdych towarów się dynamicznie zmienia to dotknęło to również sauny. Nowatorskim i bardzo innowacyjnym pomysłem było stworzenie saun wykorzystujących fale podczerwieni. Ten rodzaj saun charakteryzuje się tym, że zamiast pieców podgrzewających powietrze i generujących parę wodną są tu zastosowane promienniki podczerwieni. Promienniki te działają w taki sposób, że wysyłają w kierunku osób zgromadzonych w saunie falę, która w kontakcie z ludzkim ciałem wytwarza ciepło. Sauny infrared wyróżniają się tym, że nie podgrzewają powietrza. Korzystając z takiej sauny odczuwamy ciepło ale wdychamy zimne powietrze. Obecne w tych saunach promieniowanie podczerwone ma duże właściwości prozdrowotne i udowodniono to już serią licznych badań i testów. Promieniowanie to jest promieniowaniem naturalnym takim jakie „otrzymujemy” od Słońca można więc wizytę w saunie infrared porównać z wygrzewaniem się w Słońcu na rozgrzanym piasku. To jak działa omawiany rodzaj saun wpływa również na przygotowanie sauny do użytkowania. W przypadku klasycznych saun konieczne jest rozpalenie ognia w specjalnym piecu. Jest to więc dość czasochłonne. Sauny infrared są gotowe do użytkowania niemal natychmiast po włączeniu promienników co zdecydowanie zachęca do ich używania. Ten rodzaj saun jest dość często wykorzystywany przez sportowców. Kilkunastominutowa sesja w saunach tego typu pełni rolę rozgrzewki. Wpływ fal elektromagnetycznych dodatkowo redukuje napięcie mięśni co jest bardzo korzystne przed treningiem.

Ogólnie rzecz biorąc korzystanie z saun ma bardzo dużo zalet. Istnieje bardzo dużo różnych dolegliwości, które po korzystaniu z saun mogą zupełnie zniknąć lub zostanie załagodzony ich efekt. W związku z tym zalecane jest systematyczne korzystanie z saun ponieważ jednorazowe lub sporadyczne sesje nie przyniosą pożądanego efektu.

 

Kategorie: Dom