Coraz więcej lokalnych firm decydowało się na uniezależnienie od zewnętrznych dostaw prądu, lub też częściowe przestawienie na własne źródła zasilania, głównie w celu zmniejszenia kosztów energii elektrycznej, dlatego też w końcu i u nas zapadła decyzja o instalacji wyposażenia fotowoltaicznego na wszystkich obiektach firmowych. Są one bowiem obecnie jednym z najlepszych źródeł energii odnawialnej, i należą do bardzo szybko zwracających się inwestycji.

Przemysłowa instalacja fotowoltaiczna

instalacje fotowoltaiczne dla firm - BydgoszczElektrownie fotowoltaiczne na skalę przemysłową są jednak bardzo skomplikowanymi, zaawansowanymi konstrukcjami, które w przeciwieństwie do standardowych domowych urządzeń zasilania nie mogą być postawione bez ekspertyzy doświadczonych instalatorów. Instalacje które wybraliśmy do zakładów należą właśnie do takich nowoczesnych konstrukcji, dlatego też zamiast wyznaczać pracowników do zamontowania wszystkich urządzeń, zleciliśmy montaż fachowej firmie tworzącej instalacje fotowoltaiczne dla firm – Bydgoszcz obsługiwała bodaj najbardziej rekomendowana firma instalacyjna w kraju, dlatego mogliśmy zlecić jej pracownikom montaż bez wahania. Stworzenie całej infrastruktury energetycznej było wymagane podczas procesu instalacji, gdyż stare okablowanie i urządzenia nie współpracowały dobrze z nowoczesnymi panelami oraz wyposażeniem energetycznym, a ich wykorzystanie mogło spowodować zauważalne spadki wydajności całego systemu prądotwórczego. Nie był to jednak zbyt duży problem, gdyż okazało się iż wymiana całej infrastruktury przesunie planowane zakończenie prac zaledwie o jeden dzień. Było to dla nas ogromne zaskoczenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę bardzo rozbudowaną infrastrukturę, jaka musiała być usunięta w celu stworzenia nowego systemu.

Postęp prac posuwał się bardzo szybko i sprawnie, a wszystkie przestoje w produkcji i normalnym funkcjonowaniu zakładu brały się głównie z powodu tymczasowego braku zasilania, który został bardzo szybko usunięty. Z racji iż system energetyczny budowany był stopniowo i uruchamiany na bieżąco, w trakcie instalacji mogliśmy uruchomić część linii produkcyjnej, już działającej na nowo stworzonym ciągu energetycznym. Zasilanie fotowoltaiczne zostało całkowicie uruchomione po około dwóch tygodniach od rozpoczęcia prac.