Mając pomysł na biznes należy poszukać odpowiednich środków finansowych. Także w trakcie rozwoju warto rozglądać się za nowym sposobem pozyskiwania pieniędzy i klientów. Jednym z takich sposobów są dofinansowania z Unii Europejskiej i/lub od państwa. Innym sposobem może być, np. efektywna reklama, czy marketing. W poniższym tekście skupię się jednak na wsparciu z UE.

Dla kogo jest program w typie Szybkiej Ścieżki?

szybka ścieżkaPrzedsiębiorcy przemysłowi obracają zwykle sporymi pieniędzmi. W związku z tym drobne dofinansowania niewiele dają. Dla takich właśnie ludzi stworzono program szybka ścieżka. Próg wejścia dla projektu wynosi milion złotych dla firm z sektora MŚP oraz 5 milionów dla dużych przedsiębiorstw i 10 milionów dla konsorcjów. Dofinansowanie jednak zapewnia pokrycie dużej części kosztów. Udział procentowy dotacji jest różny dla różnych obszarów działalności projektu. Dofinansowanie do badań przemysłowych może wynieść osiemdziesiąt procent, a do wdrożenia nawet dziewięćdziesiąt! W innych jednak obszarach pomoc wyniesie do sześćdziesięciu procent (w przypadku usług doradczych jest to dokładnie połowa). Terminy składania wniosków są różne dla firm MŚP i dla większych przedsiębiorstw. Zazwyczaj wnioski przyjmowane są jednak w ostatnim kwartale roku. Decyzja zapada w dziewięćdziesiąt dni od końcowej daty składania wniosków. Projekt należy jednak rozliczyć z wykorzystanego dofinansowania, co może niektórych odrzucać.

Podsumowując, programy dofinansowania z Unii Europejskiej są dla ambitnych i rozwijających się firm. Dzięki takiemu zastrzykowi gotówki, przedsiębiorstwa te mogą osiągnąć wielkie rzeczy i napędzać gospodarkę. Nie każdy jednak kto złoży wniosek otrzyma dotacje. By podanie rozpatrzone było pozytywnie, projekt musi być naprawdę dobry.