Wybór zawodu do jakie zostaniemy przygotowani następuje już w wielu nastu lat, gdy chodzimy do liceum, lub nieco później na studiach. Choć często bywa, że pracujemy w kompletnie innym zawodzie, lub w trakcie dorosłego życia robimy przeróżne kursy umożliwiające nam prace w kierunku, który nas obecnie interesuje.

Co musi robić asystent osoby starszej?

asystentka osób starszychNajniższa krajowa jaką zarabia spora część osób, często nie wystarcza na wyżycie od pierwszego do trzydziestego. Z tego względu ludzie poszukują dodatkowego źródła dochodu i dorabiają po godzinach pracy, lub w weekendy. Czasem i to nie wystarczy, więc zaczynają się poszukiwania pracy poza granicami naszego państwa. Polacy najczęściej poszukują pracy w formie opiekuna, pracownika fizycznego, lub zmywacza. U nas w kraju taka posada jest bardzo mało płatna, a na przykład w Niemczech, dzięki innej walucie,możemy zarobić dużo więcej. Polki po pięćdziesiątym roku życia szukają głównie posady jako asystentka osób starszych. Głównie szukają u naszych sąsiadów i w Wielkiej Brytanii, bo tak jest najwięcej ofert pracy dla cudzoziemców. Bycie asystentem jest bardzo wymagającą i zarazem odpowiedzialną pracą, bo w trakcie opieki jesteśmy sam na sam ze starszą osobą i musimy zadbać i zaspokojenie jej wszystkich potrzeb. Najczęściej wiąże się to z podawaniem lekarstw o właściwych porach, karmienie, mycie, czasem nawet gotowanie zgodnie z wytycznymi lekarza, lub rodziny. Takiej osobie opiekun musi zagospodarować cały dzień i zaplanować czas posiłków, relaksu i odpoczynku. Bywa, że w zakresie obowiązków są też  codzienne spacery. Taka praca wymaga dużej empatii i chęci niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. Czasem praca ze straszą osobą bywa uciążliwa, bo ludzie w podeszłym wieku są czasem złośliwi, lub uparci, dlatego trzeba mieć dużo cierpliwości. Asystenta do starszej osoby, którą jest matka, lub babcia, zatrudnia najczęściej najbliższa rodzina, która nie jest w stanie się opiekować takim członkiem rodziny.

Jeżeli chcemy pracować jako asystent dla osoby starszej w kraju, albo za granicą, to najlepiej się zgłosić do agencji pracy, która pośredniczy w takich zatrudnieniach. W taki sposób mamy zagwarantowane pewne zatrudnienie na umowę o pracę i gwarantowane wynagrodzenie w stałej wysokości.