Każdy człowiek miewa w swoim życiu trudniejsze, gorsze okresy. W takich chwilach bardzo często zdarza się, że nasze problemy się kumulują, co dodatkowo znacznie obniża nasz nastrój i zmniejsza napęd życiowy. Początkowo myślimy, że sami sobie poradzimy i nie potrzebujemy wsparcia, jednak z czasem okazuje się, że jest nam ono bardzo potrzebne. Wtedy też kierujemy nasze kroki do psychologa, czy też psychoterapeuty.

Czy warto korzystać z ustawień systemowych Hellingera?

ustawienia systemowe - warszawaWarto jednak wiedzieć, że terapie indywidualne z tym specjalistą przynoszą efekt dopiero po pewnym czasie. W zależności od rodzaju problemów są to tygodnie, a czasem miesiące. My jednak zazwyczaj potrzebujemy szybszego efektu i chcemy lepszego wsparcia. Warto jest wtedy pomyśleć o terapii metodą Berta Hellingera. Terapia ta opiera się na teorii, według której wszystkie nasze problemy wynikają z nieprawidłowych, zaburzonych, czy też całkowicie zerwanych relacji rodzinnych. Poprawa tych więzi może w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia. W takiej sytuacji doskonałym wyborem są więc ustawienia systemowe – Warszawa jest miastem, w którym bez większych problemów znajdziemy grupę prowadzącą taką terapię. Terapia ta jest formą terapii grupowej, w której w procesie leczenia biorą udział wszyscy członkowie. Początkowo osoba poddawana terapii w kilku krótkich zdaniach opowiada o swoich problemach. Następnie osoba prowadząca zajęcia nadaje członkom grupy role członków rodziny leczonej osoby. Prowadzący jest osobą, która ukończyła szereg szkoleń i kursów, w związku z czym terapia jest naprawdę skuteczna i bardzo szybko przynosi efekty. Podczas niej członkowie grupy ustawiani są w przestrzeni w taki sposób, aby ustawienie odzwierciedlało faktyczne relacje pomiędzy członkami rodziny. Następnie prowadzący zajęcia zadaje członkom grupy trafne pytania, dzięki którym są oni w stanie w wystarczającym stopniu wczuć się w swoją rolę.

Sama terapia daje efekty naprawdę szybko. Pierwszą poprawę możemy zauważyć już po kilku sesjach, a są osoby, którym wystarczają tylko te, aby wrócić do pełnej funkcjonalności. Wiele osób może zastanawiać się nad kosztami takiego przedsięwzięcia. Wbrew pozorom nie są one tak wysokie, jak mogłoby się nam wydawać. Okazuje się, że wystarczy niewielka kwota, aby uporać się ze swoimi problemami.