Podczas gwałtownych zjawisk atmosferycznych dochodzi do zalewania piwnic i podziemnych stoisk samochodowych. Aby usunąć szlam, błoto i ziemię naniesioną wraz z wodą, potrzebny jest rodzaj pompy strażackiej. Pompa do usuwania szlamu z terenu nieruchomości ma na celu gruntowne oczyszczenie, jakie trudno wykonać ręcznie. Węże i pompy do szlamu przydają się na terenach narażonych na okresowe podtapianie. 

Sposoby na odpompowanie szlamu po burzy

pompa szlamowaGwałtowne ulewy pozostawiają po sobie duży bałagan w postaci szlamu. To rodzaj błota, kamieni i innych nieczystości przenoszonych wraz z wodą opadową. O ile woda z wylewających rzek i strumyków szybko odpływa, to szlam pozostaje. Trudno usunąć zalegający osad. Dlatego każdy, kto mieszka na terenach zalewowych, wie, jakie dobrodziejstwo niesie ze sobą pompa szlamowa. Używana przez strażaków może przydać się także w gospodarstwie rolnym, w fabrykach i zakładach produkcyjnych. Nie tylko strażacy dysponują pompami do usuwania szlamu. Także pogotowie wodno-kanalizacyjne i dobrzy hydraulicy korzystają z pomp, by ułatwić i usprawnić porządkowanie terenu po murzy i wylewaniu wód gruntowych. Rzeki górskie często zmieniają bieg po burzy. Z tego też powodu warto zakupić specjalistyczny sprzęt do usuwania szlamu. Służy w tym celu profesjonalna pompa szlamowa. Ułatwia oczyszczanie nieruchomości, posesji, zabudowy gospodarczej i zakładów przemysłowych. 

Pompy szlamowe stanowią podstawowe wyposażenie wozów strażackich. Dysponują nimi także ekipy hydraulików. Pogotowie wodno-kanalizacyjne dostarcza na miejsce podtopień pompy, które pomagają uprzątnąć teren zalany wodą z pobliskiej rzeki, strumienia lub stawu czy jeziora. Wody  gruntowe przelewają się przez wały po burzy i powodują nanoszenie szlamu, który trzeba później szybko usunąć.