Eleganckie i zadbane ogrody bardzo często kojarzą nam się z ładnie wyglądającymi rabatami oraz dużą ilością kwiatów. Uzyskanie takiego efektu wymaga oczywiście odpowiedniego nakładu pracy. Nie jest jednak konieczne poświęcanie takiemu ogrodowi całych dni lub długich godzin. Bardzo często tego rodzaju efekt możemy uzyskać niezwykle łatwo. Wszystko to związane jest przede wszystkim z odpowiednim doborem roślin na rabaty.

Eleganckie byliny na rabaty

małe byliny na rabatęTypem roślin, które nie wymagają przesadnego dbania o nie są byliny. W skład tego rodzaju roślin wchodzą zarówno kwiaty, które co roku tworzą ładne i kolorowe kępy, ale także nieduże krzewy, które z rok na rok coraz bardziej się rozrastają. Z tego też powodu bardzo często byliny możemy spotkać w wielu ogrodach. Warto jest zwrócić uwagę na ich odpowiedni dobór. Ważną rzeczą, na której zależy wielu osobom jest to, aby ogród był od wczesnej wiosny do pierwszych przymrozków pełen kwiatów. Konieczne jest zatem posadzenie roślin, które kwitną o każdej porze roku. Z tego też powodu warto jest sprawdzić kiedy kwitną poszczególne typy roślin. W przypadku bylin najwięcej z nich kwitnie od maja do sierpnia. Niektóre z kolei po zakwitnięciu w maju mają kwiaty aż do września. Z tego też powodu bardzo często goszczą one na naszych rabatach. Nie mniej jednak ogrodnicy poza doborem roślin pod kątem ich kwitnienia starają się również wybrać je w taki sposób, aby nieduże byliny były widoczne. W związku z tym sadzą je na froncie rabatki. Jeśli chodzi o małe byliny na rabatę ich wybór jest naprawdę spory. Z tego też powodu bardzo łatwo możemy stworzyć ciekawie wyglądające kompozycje kwiatowe z bardzo wielu roślin. Każda z nich może kwitnąć w różnym okresie czasu, a także posiadać zupełnie inny kolor kwiatów. Warto jest zwrócić także uwagę na sposób ich rozrastania się, a także pielęgnacji. Niektóre z nich mogą zaliczać się do roślin szybko rozrastających się.

W takim wypadku, gdy zdecydujemy się na ich posadzenie powinniśmy zadbać o to, aby nie rozrosły się zbyt mocno. Może to bowiem skutkować różnego rodzaju zagrożeniami dla innych gatunków roślin, które mamy posadzone na rabacie. Warto jest w związku z tym kontrolować rozrost takiej rośliny. W sytuacji, gdy zobaczymy, że rozrosła się ona zbyt mocno konieczne jest usunięcie jej nadmiernych ilości.