W zarządzaniu produkcją wyróżniamy kilka typów organizacji produkcji: produkcję masową, niskoseryjną, asortymentową oraz jednostkową. Produkcja niskoseryjna jest to produkcja wyrobów w małej serii produkcyjnej najczęściej na specjalne zamówienie. Produkcja taka wymaga przezbrojenia całej linii produkcyjnej. Koszty takiej produkcji w tradycyjnym zakładzie produkcyjnym są wysokie, szczególnie ze względu na koszty przezbrojenia linii produkcyjnej. 

Produkcja masowa i niskoseryjna

produkcja niskoseryjna wrocławProdukcja masowa jest produkcją na szeroką skalę. W produkcji masowej wytwarza się jeden produkt w powtarzalnych partiach produkcyjnych. Taki typ produkcji jest najpopularniejszy w branży: chemicznej, materiałów higienicznych, branży odzieżowej. Produkcja masowa jest w dzisiejszych czasach coraz rzadziej stosowana. Wymagania rynku oraz bardzo duża konkurencyjność determinują stosowanie przez przedsiębiorstwa produkcji niskoseryjnej. Organizacja produkcji niskoseryjnej jest bardzo droga w tradycyjnych zakładach przemysłowych z zastosowaniem tradycyjnych technologii produkcji. Na przeciw tym potrzebom wychodzi technologia drukowania 3d. Technologia 3d doskonale sprawdza się w produkcji niskoseryjnej. Za pomocą druku 3d możemy produkować elementy w małych partiach produkcyjnych głównie na potrzeby: przemysłu metalowego, budowlanego oraz przemysłu medycznego. Produkcja z zastosowaniem technologii druku 3d jest znacznie tańsza niż produkcja tradycyjna. Biorąc pod uwagę koszty przezbrajania produkcji, koszty drukowania elementów są znacznie niższe. Drukowanie 3d nie wymaga zmiany organizacji produkcji. Można wydrukować każdy element w małej serii produkcyjnej. Przedsiębiorstw oferujących usługi produkcji niskoseryjnej jest coraz więcej. Produkcja na zamówienie, produkcja niskoseryjna to bardzo duże nisze dla przedsiębiorstw oferujących druk 3d. Produkcja na zamówienie, produkcja w małych partiach, także produkcja niskoseryjna Wrocław to miasto w którym nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem podwykonawcy.

Produkcja niskoseryjna to produkcja wyrobów w małych partiach. Na tym polu w najbliższej przyszłości będą najlepiej radzić sobie przedsiębiorstwa świadczące usługi druku 3d. Druk 3d doskonale sprawdza się w produkcji niskoseryjnej dla branży metalowej i budowlanej. Coraz częściej produkcja niskoseryjna z użyciem drukarek 3d znajduje zastosowanie w produkcji zabawek. Jedna z dużych firm produkujących zabawki wprowadziła na rynek klocki drukowane w technologii 3d.