Od jakiegoś czasu pracuję w firmie zajmującej się wzorcowaniem przyrządów pomiarowych. Nie ukrywam, że jest to bardzo ciekawe i wciągające zajęcie. Przez kilkanaście godzin dziennie siedzę i obsługuję specjalistyczną aparaturę, a następnie analizuję uzyskane podczas pomiarów dane. Podczas realizacji obowiązków staram się być jak najbardziej profesjonalny i fachowy. 

Określanie sprawności luksomierza 

wzorcowanie luksomierzaJednym z zadań, które wykonuję bardzo często jest wzorcowanie luksomierza. Badanie to nie należy do najmniej skomplikowanych, jednak jest bardzo satysfakcjonujące. W pierwszym kroku moim zadaniem jest zdjęcie obudowy urządzenia. Może to wydawać się nietypowe, ale niewiele przyrządów do pomiarów natężenia światła ma możliwość bezpośredniego podłączenia ich do komputera. Właściwie tylko najnowsze modele mają taką funkcję – wszystkie pozostałe należy wcześniej otworzyć. Następnie zaczynam zmieniać natężenie światła emitowanego przez różne lampy i zaczynam odczytywać wyniki. Bardzo ważne jest to, że wzorcowanie luksomierza odbywa się w całkowitej ciemności. To konieczne, aby żadne światło z zewnątrz nie zaburzało uzyskanych wyników. Nawet komputer i moje miejsce znajduje się za specjalnym przeszkleniem. W ten sposób uzyskuje się najbardziej wiarygodne i fachowe wyniki, co jest bardzo doceniane przez ekspertów działających w naszej branży. 

Bardzo istotną informacją o naszym laboratorium jest fakt, że spełnia ono nawet najbardziej rygorystyczne normy. W związku z tym mamy uprawnienia do wydawania certyfikatów i atestów potwierdzających sprawność nawet bardzo precyzyjnych przyrządów pomiarowych. Współpracują z nami nie tylko inspekcje kontrolujące różne rzeczy, ale również laboratoria chemiczne oraz zakłady produkujące leki i inne medykamenty.