Transport sypkich materiałów na placach budowy, a także w kopalniach, przedsiębiorstwach produkcyjnych, magazynach i składowiskach, byłby syzyfową pracą bez wykorzystania pomocy maszyn budowlanych. Jednym z niezmiernie użytecznych urządzeń do przenoszenia różnorodnych materiałów w zróżnicowanych warunkach jest przenośnik. Ta ciekawa maszyna budowlana wykorzystywana jest w wielu dziedzinach gospodarki i sprawdza się nawet w najcięższych warunkach.

Szerokie zastosowanie przenośników

przenośniki ślimakoweUrządzenie to, w zależności od rodzaju, poradzi sobie z transportem materiałów sypkich, ziarnistych, drobnych, bryłowych, a nawet gorących. Służyć może nawet do transportu ludzi (przykładem mogą być kopalnie). Przenośnik pracuje w trybie ciągłym, jest urządzeniem do transportu wewnętrznego, posiada określony zasięg. Co ciekawe, maszyny te mogą transportować w poziomie (przenośniki ślimakowe), w pionie (przenośniki kubełkowe), lub pod kątem. Choć rodzajów przenośników dostępnych na rynku jest naprawdę sporo, każde urządzenie tego typu składa się z kilku części składowych. Jest to konstrukcja wsporcza, rama, obudowa, zespół napędowy, jednostka transportująca, zespół kierujący, oraz układ załadunkowy i rozładunkowy. Zasilaniem maszyny najczęściej zajmuje się silnik elektryczny. Od tego, jaki materiał ma być transportowany przez urządzenie, zależy decyzja, co do wyboru konkretnego modelu. Podczas zakupu konkretnego modelu zwróćmy uwagę na jego wydajność. Parametr ten podawany jest najczęściej w tonach na godzinę, sztukach na godzinę, lub metrach sześciennych na godzinę. Przy czym wydajność ta mierzona jest w warunkach idealnych, tzn. przy ciągłym i równomiernym załadunku przenośnika. Podstawowy podział przenośników dotyczy maszyn cięgnowych i bezcięgnowych. Na tych pierwszych ładunek przenoszony jest za pomocą cięgna i należą do nich przenośniki taśmowe, członowe, kubełkowe i zabierakowe. Drugi typ maszyn dotyczy transportu za pomocą innego organu roboczego niż cięgno. Należą do nich przenośniki ślimakowe (śrubowe), wałkowe i wstrząsowe. Każdy z powyższych typów maszyn wykorzystywany jest w innej dziedzinie przemysłu, posiada inne gabaryty i różni się parametrami.

Maszyny budowlane, choć niezastąpione w wielu dziedzinach, nie są tanią inwestycją. Na zakup nowego przenośnika mogą pozwolić sobie jedynie firmy z dużym kapitałem. Jednak nawet niewielkie i początkujące firmy, budując dopiero swoje zaplecze sprzętu, mają możliwość wyposażenia się w potrzebne urządzenia. Doskonałym wyjściem, zdecydowanie korzystniejszym, niż wynajem, jest leasing. Zamiast pokrywać koszty wynajmu, lepiej zainwestować w trzykrotnie niższą ratę i zyskać maszynę na własność.