Zarówno twarda woda z wodociągów, jak i woda czerpana ze studni, wymagają oczyszczenia i uzdatnienia zanim dostaną się do gospodarstwa domowego. Czerpiąc wodę ze studni, obok zanieczyszczeń mechanicznych, których musimy się pozbyć, problemem jest najczęściej nieprzyjemny posmak, nieciekawy kolor i mętność. Natomiast głównym problemem wody, w jaką zaopatrują nas wodociągi, jest jej nadmierna twardość, która jest przyczyną wielu problemów.

 Metody uzdatniania wody w domu

domowa stacja uzdatniania wodyZbyt twarda woda powoduje odkładanie się kamienia w instalacji, w szczególności w piecach grzewczych (kamień kotłowy), oraz w urządzeniach typu pralka, zmywarka czy automat do robienia kawy. Z biegiem czasu narażone na kamień urządzenia ulegają awarii, co generuje niemałe koszty. Inny problem to nalot z kamienia w kabinie prysznicowej czy na łazienkowych bateriach. Zbierający się kamień w sitku u wylotu kranu zmusza nas do częstego rozkręcania i czyszczenia baterii. To główne, ale nie jedyne powody, dla których warto zainwestować w urządzenie, takie jak domowa stacja uzdatniania wody. Ta instalacja pozwoli szybko oczyścić wodę dla całego domu. Domowa stacja uzdatniania wody składa się z kolumny ciśnieniowej z wkładem filtracyjnym, głowicy sterującej oraz zbiornika z roztworem regeneracyjnym. Wszystko to sprawia, iż sprzęt jest dość spory i należy przeznaczyć na niego odpowiednią ilość wolnego miejsca. Najlepszym miejscem będzie pomieszczenie gospodarcze, w którym panuje zawsze dodatnia temperatura (nie zaleca się wystawiać urządzenia na mrozy). Dla właściwej pracy stacji konieczne będzie także zapewnienie odpowiednich parametrów wody w instalacji. Chodzi tu głównie o ciśnienie i temperaturę. Optymalny zakres tych parametrów podany jest zazwyczaj przez producenta danej stacji. Maksymalna temperatura wody w instalacji to najczęściej 45-50 stopni. Narażenie na zbyt gorącą wodę może spowodować awarię głowicy sterującej lub uszkodzenie złoża filtracyjnego.

Każda stacja do uzdatniania wody musi być umieszczona w pobliżu odpływu kanalizacyjnego, może to być zwykła kratka ściekowa, gdzie usuwane będą popłuczyny z płukania złoża. Najczęściej nie nadają się one nawet do podlewania roślin i muszą być usunięte do kanalizacji. Obsługa urządzenia nie jest zbyt angażująca, wymaga jedynie kontroli poziomu soli w zbiorniku regeneracyjnym i w razie konieczności jej uzupełniania. Samo złoże filtracyjne wymienia się raz na kilka lat.