Scrapbooking jest to metoda prowadzenia obrazkowego pamiętnika, która powstała w Stanach Zjednoczonych. scrapbookerem był między innymi Mark Twain. Generalnie, scrapbooking powstał równolegle z rozwojem fotografii i na początku był formą albumu fotograficznego.

Czym jest scrapbooking?

papier do scrapbookinguNazwa scrapbooking pochodzi z Angielskiego i jest zlepkiem słów “scrap”, czyli skrawek i “book”, czyli książka, album. Jest to w większości przypadków sposób na ozdabianie albumów fotograficznych. Wykonuje się ja za pomocą dziurkaczy z określonymi wzorkami, kolorowego papieru, nożyczek, kleju, brokatu i wszelkiej maści ozdóbek. Można też kupić specjalny “napompowany” papier do scrapbookingu, który zamienia zabawę w prawdziwe szaleństwo. scrapbooking jest to hobby, które pochłania całe rzesze ludzi, tworzących zwartą grupę, wspierającą się na wzajem i wymieniającą w internecie metodami ozdabiania albumów. W chwili obecnej, scrapbooking został dostrzeżony przez duże korporacje. Dzięki temu rynek zapełnił się wszelkiej maści akcesoriami do tej artystycznej formy prowadzenia albumów ze zdjęciami. Obecnie do prowadzenia albumów wykorzystuje się również technikę cyfrową. Fotografie wraz z tłem, są obrabiane w programach do edycji zdjęć, a później są drukowane i umieszczane w specjalnie do tego celu przeznaczonym albumie. Daje to całkiem nowe i wydaje się nieograniczone możliwości wyrazu artystycznego.

Niezależnie od tego jaką formę scrapbookingu wybierzecie. Nie zależnie od tego, czy będziecie album ozdabiać ręcznie, zdecydujecie się na cudeńka ze sklepu, czy na technikę cyfrową, albo czy połączycie je wszystkie. Pamiętajcie, że w scrapbookingu nie ma określonych zasad. Czy panuje niczym nieograniczona, czysto artystyczna forma wyrażania siebie.