Sauna najczęściej kojarzy się z zimną północą, ale jej pierwowzory były wykorzystywane w kulturze Azteckiej, w średniowiecznej Japonii i Chinach i dopiero potem dotarła na północ Europy. W Skandynawii zadomowiła się na dobre. W dzisiejszych czasach sauna jest popularna wszędzie, nie tylko w krajach, gdzie przeważa chłodny klimat. 

Czy warto zbudować saunę w domu?

domowa sauna parowaWłaściwości zdrowotne sauny są ogólnie znane. Podczas pobytu w saunie oczyszczamy skórę po przez otwieranie porów. Cała powierzchnia skóry oddycha naturalnie. Temperatura naszego ciała się podnosi, więc organizm ma poczucie lekkie gorączki, co pobudza organizm do produkcji przeciwciał. W ten sposób sauna poprawia naszą odporność. Regularne korzystanie z sauny zaleca się osobą otyłym, oraz tym, które próbują zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Temperatura w saunie powoduje rozszerzanie naczyń krwionośny, co poprawia ukrwienie organizmu, ale również pobudza intensywne pocenia się całego ciała, co przyśpiesza spalanie zbędnych kalorii.  Najpopularniejszym rodzajem sauny jest klasyczna sauna parowa. To zamknięte drewniane pomieszczenie, w którym rozgrzane kamienie polewa się zimną wodą. Uzyskujemy w ten sposób gorącom parę, która ma pozytywne właściwości na nasz organizm. Indianie dodatkowo dodawali zioła do takiej sauny, aby uzyskać jak najwięcej właściwości zdrowotnych. Korzystanie z sauny nie musi być jednoznaczne z wyprawą do SPA. Saunę może teraz bez problemu zrobić we własną mieszkaniu. Najlepsza domowa sauna parowa musi być dobrze zaprojektowana, aby korzystać z niej w komfortowych warunkach. Do zamontowania takiej sauny nie potrzebujmy więcej niż półtora metra kwadratowego wolnej powierzchni. Montaż całe instalacji przeciętnie zajmuje fachowcom nie więcej niż jeden dzień pracy. Jednym z najbardziej kluczowych elementów jest oczywiście zaprojektowanie systemu wentylacji, ponieważ bez tego nie tylko spadnie nasz poziom komfortu w trakcie zabiegu, ale w dłuższym czasie możemy zawilgoci pomieszczenie.

Sauna parowa to wydatek, który jest zdecydowanie warty swojej ceny. Sauna to domu sprawia, ze możemy korzystać w jej pozytywnego wpływu zawsze, kiedy potrzebujemy i mamy na to ochotę. Nie musimy wyjeżdżać do SPA, skoro możemy wykonać taki zabieg w zaciszu domowym.

 

Kategorie: Dom