Nie da się ukryć, że napoje alkoholowe towarzyszą nam przy bardzo wielu okazjach. Większość imprez nawet nie mogłoby się bez nich odbyć. Pijemy po to, aby świętować sukcesy, ale także by poradzić sobie z porażką. Wierzymy w to, że skutecznie poprawi nam nastrój i jeśli trzeba pomoże zapomnieć o wszystkich problemach. Wiele osób przyznaje, że pije wtedy, gdy jest jakaś okazja. Niewielkie ilości z pewnością nam nie zaszkodzą, ale jest wiele osób, które nie mają umiaru i nie potrafią się kontrolować. Bardzo wiele zależy od silnej woli.

Czy alkoholizm można wyleczyć?

stacjonarne leczenie uzależnień alkoholuBardzo wiele mówi się o profilaktyce i szkodliwościach, jaki niosą ze sobą używki. Mimo że wiemy coraz więcej, to osób uzależnionych wcale nie ubywa. Faktem jest, że uzależnić się może tak naprawdę każdy. Nie ma znaczenia to, z jakiej pochodzimy rodziny, ile zarabiamy i jakie mamy wykształcenie. Nadużywamy alkoholu z wielu różnych powodów. Niektórzy w ten sposób chcą sobie poradzić z porażką, inni z odrzuceniem, a część twierdzi, że po prostu alkohol poprawia im humor. Jeśli nie możemy przetrwać bez niego ani jednego dnia, to z pewnością mamy duży problem, którego na początku nawet nie widzimy. Osoby uzależnione przestają normalnie funkcjonować, zaniedbują rodzinę, pracę lub szkołę. Liczy się tylko to, aby móc się napić. Takie osoby potrzebują profesjonalnej pomocy. Stacjonarne leczenie uzależnień alkoholu przeznaczone jest dla osób, które same będą chciały iść na taką terapię. Oznacza to, że najpierw same muszą przyznać, że mają problem, a to zazwyczaj jest najtrudniejsze. Każdy, kto zdecyduje się na leczenie, otrzyma profesjonalną pomoc. Często potrzebny jest detoks w zamkniętych warunkach, a następnie terapia psychologiczna, która może trwać nawet kilka miesięcy.

Niektóre choroby nie ujawniają się od razu. Z pewnością choroba alkoholowa należy do tych, których wcale nie chcemy zauważyć. Osoby uzależnione nie mówią o tym, że są chore. Dopiero wtedy, gdy stracą prawie wszystko, przychodzi taka chwila, w której sami zaczynają szukać pomocy. Osoby, które zdecydują się na leczenie, powinny znaleźć dobry ośrodek, w którym pracują doświadczone osoby. Konieczne jest czasowe odizolowanie i długotrwała terapia, aby móc wrócić do normalnego życia. Ważne jest też wsparcie bliskich osób.