Znamiona, które pojawiają się na skórze nie zawsze są niebezpieczne, jednak warto je obserwować i chronić przed słońcem. W niektórych sytuacjach wskazane jest ich usunięcie. O zastosowanej metodzie decyduje wówczas dermatolog. Jest ona bowiem zależna od rodzaju zmian, ich koloru i kształtu. Pieprzyki są skupiskiem komórek barwnikowych o nazwie melanocyty. Mają one zazwyczaj barwę ciemno lub jasnobrązową.

Wskazania do usunięcia pieprzyka

usuwanie pieprzyków w łodziMożna podzielić je na wrodzone lub nabyte. Na ich ilość wpływa także rodzaj posiadanej karnacji. Osoby o jasnej cerze są bardziej podatne na powstawanie pieprzyków. Zmiany barwnikowe zazwyczaj nie są niebezpieczne, nie stanowią zagrożenia. Należy jednak je obserwować, gdyż czasem mogą przekształcić się w czerniaka. Ten złośliwy nowotwór skóry jest niebezpieczny, na jego rozwój ma wpływ promieniowanie, stosowanie niektórych substancji chemicznych oraz częste mechaniczne uszkodzenie znamienia. W sytuacji, kiedy jest to konieczne, należy odwiedzić miejsce, gdzie oferowane jest usuwanie pieprzyków W Łodzi wiele dobrych klinik oferuje taką usług. Wykonywana jest w nich zarówno laseroterapia, jak i zabieg chirurgiczny. Wykorzystanie lasera wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego. Zabieg jest krótki, nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji, proces gojenia skóry trwa do kilku tygodni. W przypadku kiedy istnieje podejrzenie, iż zmianę jest złośliwe, konieczne jest chirurgiczne wycięte. Laseroterapia bowiem uniemożliwia pobranie tkanki do badania histopatologicznego. Zabieg chirurgiczny jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Wiele osób decyduje się na usuwanie pieprzyków również ze względów kosmetycznych. W przypadku, kiedy zauważymy, że zmiana barwnikowa ma nieregularny kształt i nierównomierną barwę, swędzi lub krwawi należy odwiedzić lekarza. Z czasem bowiem pieprzyk może przemienić się w nowotwór. Specjalista na podstawie obserwacji decyduje o metodzie, za pomocą której można usunąć pieprzyk. Najpopularniejsze są zabiegi laserowe, czasem konieczne jest usunięcie chirurgiczne.

Ważne, by zabieg przeprowadzał wykwalifikowany lekarz, gdyż wówczas jest on bezpieczny. Zaletą laseroterapii jest fakt, iż jest właściwie bezbolesna, nie wymaga szycia skóry. Z kolei wycinanie pieprzyka metodą chirurgiczną jest konieczne w przypadku, kiedy podejrzewamy, że zmiana ma charakter złośliwy i zagraża zdrowiu pacjenta. Zazwyczaj jest wtedy pobierany wycinek, który poddawany jest dalszym badaniom histopatologicznym, by ocenić charakter zmiany.