Układy hydrauliczne wykorzystują w swojej pracy właściwości cieczy użytkowej, do czego zalicza się przede wszystkim olej hydrauliczny. Ma on bardzo duży wpływ w odpowiednim funkcjonowaniu całego układu i przyczynia się do prawidłowego użytkowania, co pozytywnie skutkuje. 

Jakie są filtry do hydrauliki?

filtry hydrauliki siłowejNajsampierw powinno się zdawać sobie sprawę z konkretnej specyfikacji tego terminu. Otóż, filtry hydrauliki siłowej dzieli się na dwie główne, pod względem przede wszystkim działania, grupy. Jedną z nich są filtry hydrauliczne mechaniczne, w których ciecz robocza przepuszczana jest przez materiał filtracyjny, którego zadaniem jest mechaniczne odseparowanie zanieczyszczeń o odpowiedniej wielkości. Z kolei do drugiej grupy zalicza się takie filtry, które w swoim działaniu wykorzystują siłę zjawisk przede wszystkim fizycznych, chociażby takich jak magnetyzm, grawitacja czy siły odśrodkowe. Generalnie filtry do hydrauliki jako materiał filtracyjny mogą mieć między innymi włókno szklane, bibułę, włókninę lub mikronową siatkę z drutu, które najczęściej wzmocnione są również dodatkową siatką o jeszcze większym oczku. Włókno szklane i taką siatkę mikronową swobodnie stosować można do całego zakresu ciśnień, natomiast bibułę i włókninę przede wszystkim do niskich i co najwyżej średnich ciśnień. Bez względu na konkretną zasadę działania, wszystkie takie filtry z czasem wymagają interwencji użytkownika, ponieważ gromadzone w nich zanieczyszczenia czasami mogą całkowicie zablokować przepływ cieczy roboczej, przez co cały filtr traci wszystkie swoje właściwości filtracyjne i powoduje utratę całej jego skuteczności. Dlatego w większości filtry te wyposażone są w zawory obejścia, które w momencie kiedy ciecz robocza napotyka na swojej drodze zbyt duży opór stawiany przez zapchany filtr, automatycznie aktywują się zawory obejścia i strumień cieczy roboczej kierowany jest bezpośrednio do układu z pominięciem filtra, co okazuje się najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku. 

Producenci sprzętu wyposażonego w takie filtry przeważnie podają parametry minimalne dotyczące konkretnej cieczy użytkowej oraz to, jakie konkretnie filtry trzeba użyć do prawidłowego działania sprzętu. Dzięki temu z łatwością będzie można dobrać odpowiednie właściwości.