Leczenie nowotworów jest niezwykle trudnym oraz czasochłonnym procesem, który jest sporym obciążeniem dla organizmu. Chemioterapia oraz radioterapia powodują znaczne osłabienie pacjenta, a cierpienie oraz szereg nieprzyjemnych objawów, jakie towarzyszą chorobie nowotworowej są wyjątkowo uciążliwe. Pacjenci często czują się fatalnie, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, dlatego konieczne jest udzielenie im odpowiedniego wsparcia i pomoc w przezwyciężaniu kryzysów.

Ogromna rola rehabilitacji onkologicznej

profesjonalna rehabilitacja onkologicznaNiezwykle istotną rolę pełni tutaj dbałość o kondycję psychofizyczną pacjenta, odpowiedni sposób żywienia oraz różnorodne ćwiczenia. Profesjonalna rehabilitacja onkologiczna jest to proces, którego zadaniem jest poprawa stanu pacjenta, który zmaga się z chorobą nowotworową. Jest to niezwykle istotna część leczenia onkologicznego, która powinna zarówno uwzględniać aspekt medyczny, który polega na przywróceniu zdrowia, jak również dotyczyć sfery społecznej, co oznacza pomoc w powrocie do pełnej aktywności i pełnionych ról w społeczeństwie. Wsparcie powinno obejmować także sferę zawodową. Rehabilitację onkologiczną prowadzi się nie tylko podczas terapii, ale także po jej zakończeniu. Dużą rolę pełni tutaj fizjoterapia, która wykorzystuje ćwiczenia fizyczne oraz masaż, co pozytywnie wpływa na samopoczucie osób chorych. Aktywność fizyczna powinna być zawsze dostosowana do stopnia zaawansowania choroby oraz samopoczucia pacjenta. Najczęściej wykorzystuje się tutaj różne spacery, najlepiej na świeżym powietrzu. Pomocne okazuje się także pływanie oraz jazda na rowerze. Celem rehabilitacji jest powrócenie pacjenta do sprawności oraz pomoc w staniu się niezależnym i samodzielnym. Rehabilitacja ma ogromny wpływ na poprawę jakości życia pacjentów, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, a także wzmacnia ich do walki z chorobą.

Odpowiednio oraz indywidualnie dobrana do każdego pacjenta rehabilitacja onkologiczna jest niezbędnym warunkiem tego, by osoby chore miały siłę do walki z chorobą. Jest ogromnym wsparciem dla leczenia nowotworów. Pomaga ona pacjentom uporać się z bólem oraz dyskomfortem, jaki towarzyszy tej chorobie, a także poprawia ich ogólny stan fizyczny oraz samopoczucie, co doskonale mobilizuje organizm chorego i zwiększa szanse na powrót do zdrowia.