Uniwersalność to odpowiednie słowo, które opisuje liny. Spełniają swoją funkcję w domowych przedsięwzięciach, jak i w zaawansowanych dziedzinach przemysłu oraz transportu. Są również nieodłącznymi bohaterami np. sportu wodnego jakim jest żeglarstwo czy wspinaczki. Najlepszą alternatywą dla  stalowych są linie syntetyczne.

Niezwykłe ułatwienie z linami syntetycznymi

liny syntetyczneAtrakcyjna cena oraz właściwości przemawiają za rozpoczęciem przygody z korzystaniem tego typu materiałów. Jedwab Polipropylenowy w połączeniu z odpowiednim splotem oraz małą masą daje idealny produkt. Odporność na działanie substancji chemicznych, organicznych, rozpuszczalników oraz promieni UV świadczy o najwyższej jakości materiałów oraz wykonania artykułu. Ponadto liny stworzone z syntetycznego materiału nie chłoną wcale wody, oznacza to, że nie będą mokre, nawet jeśli w całości są zanurzone w cieczy. Splot, to ważny aspekt, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Działanie to wymaga wiele wiedzy z dziedziny budownictwa. Pozwala to, na najważniejszą z cech, mianowicie wytrzymałość. Produkt polipropylenowy najlepiej sprawdza się w temperaturze do 70 stopni celsjusza.  Dopiero przy 140 stopniach liny zaczynają zmieniać swoje właściwości – miękną. Bardzo często stosowane jako liny cumowicze, ponieważ nic się z nimi nie dzieje, nawet przy długotrwałej bezpośredniej styczności z wodą. Ogromną zaletą materiału syntetycznego jest jego wyjątkowa miękkość. Podczas napinania liny, nie ma możliwość skaleczenia się, jak dzieje się często podczas pracy z linami stalowymi. Tworzywo nie plącze się, co jest ogromnym atutem.  Włókna naturalne, takie jak bawełniane czy kokosowe  mają tendencję do gnicia czy butwienia, jeśli są źle przechowywane. Liny z polipropylenu nie ulegają tym procesom, co wiąże się z długotrwałym korzystaniem z nich. 

Ponadto włókna syntetyczne przygotowywane są przez ludzi w procesie polimeryzacji. Zaskakująca jest dostępność ich w szerokiej gamie kolorów oraz splotów czy rozmiarów. Oprócz wspaniałych właściwości liny syntetyczne mogą również estetycznie wyglądać. Ważnym aspektem, który warto podkreślić jest ich dostępność dla zwykłego człowieka. Liny sprawdzą się zarówno przy holowaniu auta, ale i cumowaniu łodzi. Producenci odpowiadają na potrzeby detaliczne, jak i przemysłowe.