Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że kleszcze potrafią być niebezpieczne. Okazuje się bowiem, że ten pasożyt jest w stanie być nosicielem choroby zwanej boreliozą. Choroba ta jest zakażeniem bakteryjnym, które wywołują krętki z rodzaju Borrelia. Tutaj należy podkreślić, że nie każdy kleszcz jest nosicielem tego typu choroby, a żeby się o tym przekonać należy wykonać odpowiednie badania, które dadzą nam stuprocentową pewność co do obecności krętków.

Gdzie i w jaki sposób zbadać kleszcza?

gdzie zbadać kleszczaKleszcze to pajęczaki, które bardzo chętnie bytują zarówno w koronach drzew i krzewów, jak i w wysokich trawach. Są one pasożytami, które żywią się ludzką krwią i z tego też powodu potrafią w ciągu jednej doby powiększyć swoje rozmiary nawet kilku krotnie. Początkowo są słabo widoczne, ponieważ przypominają wielkością łebek od szpilki oraz pieprzyk, ale po pożywieniu się naszą krwią zaczynają stawać się widoczne i przez to zauważamy je. Niestety, początkowo po ukąszeniu nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy dany kleszcz był zakażony bakteriami Borrelia. Objawy choroby w postaci wędrującego rumienia pojawiają się bowiem po tygodniu lub dwóch, ale w tym czasie zakażenie może się intensywnie rozwijać. Aby uniknąć takiego biegu wydarzeń warto jest stosować działania profilaktyczne, a także badania kleszczy, które już nas ukąsiły. Nie każdy z nas jednak wie, gdzie tanio zbadać kleszcza, a jest to wyjątkowo przydatne badanie. Można je wykonać w każdym laboratorium po dostarczeniu pasożyta w odpowiednim pojemniku. Możemy go także dostarczyć do przychodni, a ta wyśle go do odpowiedniego laboratorium. Na wynik nie musimy długo czekać, dzięki czemu odpowiednio szybko możemy rozpocząć leczenie, jeśli okaże się, że jest ono konieczne. Warto wiedzieć, że takie badanie nie jest kosztowne. Może je wykonać każdy, ponieważ koszt mieści się w niewielkiej kwocie.

Myślę, że rosnąca świadomość społeczeństwa w kwestii własnego zdrowia, a więc także w temacie kleszczy sprawia, że coraz więcej osób poddaje się badaniom kontrolnym, a w przypadku kleszczy wie, gdzie zbadać kleszcza. Z tego też powodu powstaje coraz więcej laboratoriów, które świadczą tego typu usługę. Sezon letni, a więc także pora spacerów w parku, czy w lesie się zbliża wielkimi krokami. Z tego też powodu warto zwiększyć naszą świadomość i zdawać sobie sprawę z istnienia takich badań.