Dla wielu osób prawdomówność innych jest ważną cechą, której pożądają. Jednak rzadko dają ją w zamian, ponieważ każdy z nas oszukuje. Są niezliczone ilości powodów z jakich nie chcemy mówić prawdy, ale cel takiego działania jest zawsze jeden – ukrycie prawdy przed rozmówcą. Można to robić na różne sposoby, w zależności od umiejętności.

Ile czasu zajmuje badanie poligraficzne?

badanie wariografem - skuteczność i wynikiUstalenie czy dana osoba mówi prawdę czy też się z nią mija, bywa dość trudne. Zwłaszcza jeżeli kłamca dobre zna swoje reakcje i wie jaki wpływ ma niewerbalna mowa ciała. Przeważnie najłatwiej kłamstwo poznać u dzieci, gdyż one nie potrafią go ukrywać i zdradzają ich typowe gesty zasłaniania oczu, ust czy spuszczanie głowy. Dorośli już wiedzą czego nie powinni robić , aby skutecznie ukryć oszustwo, dlatego czasem ich intencje jest trudno rozszyfrować. Jednak względem wariografu większość osób jest bezbronna. Jeżeli interesuje nas badanie wariografem – skuteczność i wyniki są ogłaszane przez Instytut Badań Wariograficznych w Warszawie lub w dowolnych oddziele terenowym, których jest aż dwadzieścia siedem. Wariograf został wynaleziony już wiele lat temu, ale dzięki licznym unowocześnieniom przetrwał do czasów dzisiejszych i jest bardzo często wykorzystywany. Głównie wynika to z jego wysokiej skuteczności, ponieważ jest ona oceniana na poziomie nawet dziewięćdziesięciu pięciu procent, co stanowi doskonały wynik na tle innych metod. Przede wszystkim badanie polega na odpowiadaniu na zadawane pytania w w formie „tak” lub „nie”. W tym czasie badana osoba jest podłączona specjalnymi czujnikami  do wariografu, który rejestruje reakcje fizjologiczne organizmu na bodźce zewnętrzne. Przeważnie chodzi o nadmierną potliwość czy przyśpieszone bicie serca. Takie badanie może zająć od trzydziestu do sześćdziesięciu minut.

Każdego roku badaniu poligraficznemu poddaje się nawet kilkanaście tysięcy osób, które są na nie kierowane lub same chcą w nim wziąć udział. Przede wszystkim służy ono do ustalenia sprawcy wypadku, przestępstwa czy innego zdarzenia mającego miejsce w przyszłości. Wariograf jest niezastąpiony w przypadku ustalenia wierności małżeńskiej czy lojalności pracowników względem korporacji, w której są zatrudnieni. Cena takie badania to około tysiąc złotych.