Nauka w dzisiejszej szkole nie zawsze jest wystarczająco efektywna. W wielu przypadkach okazuje się, że dzieci nie są tam traktowane w sposób podmiotowy, lecz jako zło konieczne. Istnieje jednak alternatywa, jaką jest poddawanie naszego dziecka odpowiednim metodom kształcenia, które mają wpływ na jego wychowanie i pomagają nam w rozwijaniu naszych najmłodszych pociech w prawidłowy sposób, aby były samodzielne.

Warto zainteresować się warsztatami pedagogicznymi

skuteczne warsztaty montessoriNa szczególną uwagę zasługuje zbiór zasad pedagogicznych Moniki Montessori. Wymyśliła ona specjalistyczną metodę, której nazwa pochodzi od jej nazwiska. Opiera się ona na kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim pozwala się dziecku na dużą swobodę w kwestii wyboru tego, czego chce się uczyć, kiedy oraz w jaki sposób. Mimo tego istnieje też zasada ograniczenia, która polegać będzie na tym, że nauczyciel lub pedagog, który będzie brał udział w tym procesie, tworzy środowisko, w ramach którego dziecko będzie podejmowało decyzje. Tak więc zajmując się wybranymi treściami, dziecko będzie musiało wybierać materiałów, które zostały przygotowane przez nauczyciela, jednak w taki sposób, aby kierować się swoimi obecnymi zainteresowaniami oraz potrzebami, a także dopasować swój poziom nauki do obecnych możliwości. Dziecko samo decyduje o tym, jaki poziom trudności będzie miała dana lekcja, a nauczyciel nie narzuca się ze swoją pomocą. Jeżeli zapiszemy się na skuteczne warsztaty Montessori to nasza wiedza pedagogiczna zostanie znacznie uzupełniona. Dowiemy się, jak traktować dziecko w taki sposób, aby jego rozwój był odpowiednio unormowany, przez co dziecko będzie rozwijało się prawidłowo w wielu różnych kwestiach. Wykształci w sobie naturalne zapotrzebowanie na wiedzę, które przyda mu się w późniejszych etapach jego rozwoju oraz w dorosłości.

Wiele dzieci w naszym systemie edukacyjnym jest zaniedbanych, gdyż nie wykształcono w nich odpowiednich postaw. Wspomniana wyżej metoda, której fundamentem jest indywidualna praca z dzieckiem, może doprowadzić do tego, że każde dziecko będzie bardzo zadowolone z takiej edukacji. Płynnie łączy ona metody zabawy z pracą, której dziecko też musi się nauczyć, aby móc długo pozostawać w skupieniu. To istotne dla każdego zaangażowanego rodzica.

Kategorie: Usługi