Minął już rok od wprowadzenia stanu pandemii na całym Świecie, lecz mimo to, najgroźniejszy znany ludzkości wirus wciąż się rozprzestrzenia i zbiera swoje żniwo. Przez ostatnich dwanaście miesięcy, personel medyczny ze wszystkich krajów, walczy dzień w dzień o zdrowie i życie wszystkich osób dotkniętych chorobą, która atakuje przede wszystkim płuca.

Respiratory ratują życie

profesjonalne respiratoryW walce z wirusem, lekarzy, pielęgniarki, oraz sanitariuszy wspierają rządy i organizacje z różnych zakątków Globu. Pierwszym i najważniejszym krokiem, w czasie pandemii, jest używanie masek, które zatrzymują wirusy i bakterie z wydychanego powietrza. Wielu polskich wolontariuszy szyje maseczki wielokrotnego użytku dla osób, których nie stać na ich zakup. Drugim krokiem, w czasie pandemii jest pomoc osobom, które zachorowały. W tym celu najbardziej potrzebne są urządzenia zwane respiratorami. Respirator to urządzenie, wspomagające, lub całkowicie zastępujące mięśnie człowieka, działające w procesie oddychania. Pierwszy respirator miał konstrukcję dużej skrzyni, w której umieszczano pacjenta. Urządzenie wytwarzało ujemne ciśnienie dookoła klatki piersiowej pacjenta, co wspomagało proces oddychania. Współczesne respiratory są niewielkich rozmiarów i działają w ten sposób, że wtłaczają mieszankę gazów oddechowych do płuc pacjenta przez rurkę. Polscy studenci politechniki masowo drukowali prowizoryczne respiratory, żeby dostarczyć je do krajów trzeciego świata, gdzie brakuje tego typu sprzętu. Na szczęście, polskie szpitale są dobrze wyposażone i mają na stanie profesjonalne respiratory, które spełniają rygorystyczne wymogi Unii Europejskiej, określone w normach ISO. Bowiem, tylko sprzęt najlepszej klasy jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania i niezawodność działania. Nowoczesne respiratory są sterowane za pomocą oprogramowania, które pozwala ustalić ilość gazów oddechowych, wtłaczanych do płuc pacjenta w ciągu dnia.

Dzięki użytkowaniu profesjonalnych i prowizorycznych respiratorów, wiele osób przeżyło chorobę płuc, o najcięższym przebiegu. Wyjątkowe sytuacje, takie jak pandemia, pokazują, że ludzkość potrafi się zjednoczyć i opracować nowe technologie, aby pomóc tym, którzy nie są w stanie sami walczyć o swoje zdrowie i życie. Razem jesteśmy silni i przetrwamy wszystko.